Araçlarda Motor Temizliği Yaparken Nelere Dikkat Edilmesi Lazım

Araçlarda Motor Temizliği Yaparken Nelere Dikkat Edilmesi Lazım

Araba motorunun belli aralıklarla temizlenmesi arabanın ömrünü uzatmaktadır. Ancak motor temizliği yaparken bazı şeylere dikkat etmek gerekir.

Arabanın motorunun temiz olması, arabanın daha temiz olmasını ve bozulmamasını sağlamaktadır. Bu yüzden de belli aralıklarla temizlenmesi arabanın ömrünü uzatmaktadır. Son dönemlerde araba fiyatlarının çok fazla artması nedeniyle arabalarınıza daha temiz bakmanız ve arabanızın motorunu temizlemeniz aracınızın ömrünü uzatır ve yarı yolda kalma riskiniz azalmaktadır.

Araba motorlarının belli aralıklarla temizlenmesi, arabanızın daha temiz olmasını ve daha iyi çalışmasını sağlamaktadır. Fakat temizliği de fazla abartmamak gerekmektedir. Örneğin motorun su ile yıkanmaması gerekmektedir. Araba motorunuzu su ile yıkadığınız zaman sensörlerde sorun oluşmasına ve elektrik aksamalarına sebep olabilmektedir. Araba motorlarının suya dirençleri düşüktür. Bu yüzden de su ile yıkandığı zaman parçalarda suyun etkisiyle bozulma olup kullanılamaz hale gelmesine sebep olabilir.

Motor Temizliğinin Yapılması Gerekli Midir?

Araçlar alınıp satılırken bakımlı olup olmamasına oldukça dikkat edilmektedir. Bu yüzden de belli aralıklarla araçların gerekli bakımının yapılması gerekmektedir. Motor temizliğinin yapılması da bu süreçte oldukça önemlidir. Çünkü bir aracın çalışmasını sağlayan en önemli etkenlerden biri de araba motorunun sağlam olmasıdır. Araba motorunun temizlenmesi görüntü açısından da iyi gözükse de motorun belli aralıklarla temizlenmesi araba motorunun kondisyonu açısından da fayda sağlayacaktır.

Eski araçlarda elektrik sistemi çok fazla kurulu değildir. Bu yüzden de eski araçların motor temizliği yıkanarak da yapılabilmektedir. Ancak yeni model arabalarda bu pek mümkün değildir. Bu yüzden de yeni araçların motorunun temizliği için internet üzerinden de satılan motor temizleme spreyleri bulunmaktadır.

Motor Temizliği Nasıl Yapılır?

Motor temizliği yapılırken öncelikle yapılması gereken şey elektrik akşamların, sigorta kutusunun ve sensörlerin su almasını engelleyecek şekilde kapatmak gerekmektedir. Ardından motorun temizlenecek kısımlarına temizlik kimyasalının sıkılması gerekmektedir. Sıkıldıktan sonra fırça ile temizlenecek bölgeleri sürtülmelidir. Bir süre bekledikten sonra da temizlenen kısımlar su ile durulanmalıdır. Ardından hava ile kurutulur ya da bir bez yardımıyla temizlenen kısımlar kurutulur. Tüm temizlenme işleminden sonra silikon sprey ile veya yağlayıcı sprey ile kapatılan kısımlar temizlenir.