Araçlarda Rölanti Devri Yükselmesi Sorunu

Araçlarda Rölanti Devri Yükselmesi Sorunu

Dizel ve benzinli araçlarda motor ve çevre koşulları ile sensörden gelen sinyali ile aracın motoru rölanti devri yeni motor kontrol bölümü sayesinde elektronik bir şekilde ayarlanmaktadır.

Enjeksiyon sistemi bulunmayan araçların da rölanti hızı karbüratörün üstündeki rolanti ayarı vidası ile yapılmaktadır. Ancak rölantiye dışarıdan karışılması asla mümkün değildir. Çünkü ECU otomatik bir şekilde ayarlamasını yapmaktadır. Havaların soğuk olması dolayısı ile rolantinin artması normal olmaktadır. Kesinlikle aracınızın motorunda arıza olduğunu göstermez. Havaların soğuması ile rölanti hızı da oldukça yükselir. Motor çalıştıkça yani ısındıkça rölanti hızı yavaş yavaş düşer. Rölanti devri yükselmesi normal olup telaş etmenize gerek kalmaz.

Aracınızın arıza göstergesini günlük kontrol etmeniz gerekir. Yapılması ilk gereken aracınızın test cihazına bağlanmasıdır.

Rölanti Devri Yükselmesi Sebepleri Nelerdir?

Gaz kelebeğindeki sebepler; aracınızın motoruna gaz kelebeği varsa motor rölanti halindeyken rolanti valfi yada gaz kelebeği bölümündeki elektrik motorun gaz kelebeğini ayarlanacaktır.

Rolanti Valfi arızası; ayağınızı gaz pedalından çektiğinde gaz kelebeği kapalı ise motorunuzun rölantide kalması için hava miktarının ayarını sağlar.

Konum sensörü arızası; ayağınız ile gaza bastığınızda algılamaz ise rölanti ayarını ayarlayamaz.

Karter arızası; valflerin, hortumların ve boruların arızası sonucunda rölanti hızının düşmesinin sebebi olabilir.

Dizel Rölanti Devri Nasıl Ayarlanması

Dizel olan araçlar da rölanti ayarı yoktur. Dizel olan araçlar da motorun devri yalnızca enjektörlerden gelen yakıt miktarı ile ayarlanmaktadır. Motorun kontrol bölümü yakıt miktarını ana enjeksiyon ve ön enjeksiyonun zamanının titiz bir biçimde ayarlanmaktadır.

Dizel araçların motorlarının yapısıyla alakalı titreşimli ve gürültülü çalışmaktadırlar. Çok fazla titreşim oluyor ise arıza olmasından şüphe edilmelidir.

Son yıllarda çıkan dizel motorlu araçlarda rölanti müdahale yapılamaz. Motor kontrol bölümü otomatik olarak ayarlar. Aracınızın motoru rölantide titreme yada motor devrinde sorun oluyor ise genellikle sensörlerden, yakıt bölümünden, motor bölümünün yazılımından, mekanik arızasından yada kurum kaplamasından sorun olabilir.