Araçlarda yakıt tasarrufu sağlamak için yapılması gerekenler

Araçlarda yakıt tasarrufu sağlamak için yapılması gerekenler

Araç kullanan herkesin önem verdiği konulardan bir tanesi yakıt tasarrufudur. Araçlarınızda yakıt tasarrufunu sağlamak için uygulaya bileceğiniz basit ama etkili bütün bilgileri sizler için derledik.

Gaz Pedalını Doğru Kullanıyor Musunuz?

Arabayla ilgili öğrenmemiz gereken bir sürü konu vardır. Yakıt tasarrufu için arabanızı hızlandırmak istiyorsanız zorlanmadan yapmalısınız. Normal hızında devam etmek tasarrufu sağlayabilir. Araç vitesteyken gaz pedalına basılmaması tasarrufu sağlayabilirsiniz.

 

Fren Değil Gaz Kesmek

Arabanın frenlerini hep kullandığınızda, arabanın enerjini azaltıyor. Bu da yakıtı boşuna harcamasına sebep oluyor. Trafik ışıklarına bakarak yavaşlamayı azaltabiliriz. Bu şekilde freni kullanmadan sadece benzini keserek yakıt sağlayabilirsiniz. Bu teknik sadece tasarruf için değil fren balatalarının süresini de uzatır.

 

Vitesleri Doğru Devirde Geçirin!

Arabanızı her zaman dengeli bir devirde tutmalısınız. Fazla zorlamadan vites geçişini düzenli bir şekilde sağlayabilirsiniz. Aşırı hız yakıtınızı olduğundan daha fazla tüketmesine sebep olur.

 

Aracınızı Yüklerden Kurtarın!

Aracınıza fazla yük bindirmeyiniz. Her zaman yükü az olsun. Ağırlık azaldıkça yakıt da doğru orantı olacak şekilde azalacaktır. Bunu hafife almayınız. Her 25 kg yük için yakıtın %1 daha fazla olacağınız biliniz.

 

Özellikle Kışları Rölantide Araç Isıtmayın!

Aracın uzun süre yolculuğa çıktığında ısıtmak oldukça maliyetlidir. Az hızla sürmeniz ilerleyen dakikada fanın sıcak vermesiyle ısınacağınızı göreceksiniz.

 

Lastiklerin Havasını Kontrol Edin!

Yanlış bilinen bir başka şey de soğuk zamanlarda lastiğin havasını azaltmak. Arabanızın lastik havasını her zaman dengede tutun. Düşük basınç yapıldığında yakıt fazla tüketilmiş olur.

 

Camları Kapalı Tutun!

Yaklaşık 100 hız arabanız sürerseniz, camların açık olduğu da yakıt %4 daha fazla artmış olur. En ideal çözüm klimayı kullanmak olacaktır.

 

Boşta Çalışır Vaziyette Fazla Tutmayın!

Bir dakikadan daha fazla beklemeniz halinde aracı durdurun. Mevcut 2 litreye sahip olan motor kapasitesi rölantide iken dakikada 20 ml fazla yakıt kullanır.

 

Düzenli Bakım Araçlar İçin Çok Önemlidir.

Filtrelerin, bujilerin daha fazla yakıt tükettiğinin etkisi olduğunu biliniz. Bunları her zaman kontrol etmeyi unutmayınız. Seyahat esnasında aracınız çamurlu olduğunda mutlaka hava filtresine bakmayı ihmal etmeyin.