Araçların sorunsuz çalışması için önemli olan sıvılar

Araçların sorunsuz çalışması için önemli olan sıvılar

Araçlarda bulunan bazı aksamların sorunsuz çalışması için önemli sıvılar vardır. Aracın sorunsuz çalışması için bu sıvıların kontrolü önemlidir.

Her arabanın akaryakıt kadar ihtiyaç duyduğu motor yağı, şanzıman yağı, fren hidroliği, direksiyon hidroliği ve antifiriz olarak sıralanır.  Aracın sorunsuz ve sağlıklı çalışmasını sağlayan bu sıvılar aracın kaputun alt kısmında yer alır. Araca ait bu sıvıların nasıl bakım yapılacağı kullanım kılavuzlarında bulunmaktadır. Araçlar için önemli olan bu sıvıların faydaları ve kontrolleri;

Motor Yağı

Motor ve üst aksamlar üzerinde ince bir yapı oluşturup aracın doğru çalışmasını sağlar. Tekerlere gücün fazla aktarılmasını sağlar. Sürtünmeyi engeller. Yağ içerisinde bulunan temel bileşenler motor ve parçalarının paslanmasını engelleyerek temizlenmesine yardımcı olur. Araç için önemli bir işleve sahip olan motor yağı belirli periyodlarda kontrol edilmesi gerekir.

Motor yağı azaldığında aracınızda bulunan ikaz lambası yanar. Kaputu kaldırıp yağ çubuğu vasıtasıyla yağ seviyesini kontrol edebilirsiniz.

Şanzıman Yağı

Vites kutusu olarak da bilinen şanzıman motordan aldığı gücü tekerleklere ileten ve aracın hareket etmesine sebep olan yapıdır. Motordan almış olduğu gücü kademeli olarak arttırmasına yarayan bilyelere, dişlilere, sekromeclere, vites hilallerine ve millere sahiptir. Güç tekerliğe ulaşırken dişliler birbirine geçerek çalışır. Şanzıman yağı bu birbirine geçen dişlilere meydana gelen aşınmaları engeller.

Yağ değişimi 40000-60000 kilometrelerde ortalama iki yılda bir yapılmalıdır.

Fren Hidroliği

Fren hareketini, fren merkezine iletmeyi sağlar. Fren pedalına basıldığı zaman meydana gelen basıncı sisteme ileten bu yağa su vb. sızıntıların olması sonucunda yağda meydana gelen yüksek ısıdan dolayı frene basılmasında sorun oluşturur.

Yağın azalması durumunda frene basıldığında fren boşluğa düşer ve durma işlemini gerçekleştiremez. Araç modeline uygun düzenli periyodda kontrol ettirilmesi gerekir.

Direksiyon Hidroliği

Rahat bir sürüş ve direksiyon hakimiyeti için önemlidir. Direksiyon sisteminin doğru çalışması için yağa ihtiyacı vardır. Direksiyon hidroliği en sorunsuz ve en sızıntı oranı az olan yağdır. Belirli periyodda kontrol ettirilmesi önemlidir.

Antifiriz

Kış ayların da soğuk hava koşullarında araçta bulunan suyun donmasını ve radyatörün paslanmasını engeller.

Yılda bir kez değiştirilmesi uygundur.