Balata nasıl değiştirilir, balata çaktırmak ne demektir?

Balata nasıl değiştirilir, balata çaktırmak ne demektir?

Araç sahiplerinin dikkat etmesi gerekenlerden birisi de fren sistemidir. Bu nedenle balata kontrolünü doğru bir şekilde yapmalıyız.

Çoğu araç sahibi araçlarının daha rahat ve konforlu olabilmesi için rutin kontrollerini dikkatle yerine getirir. Motor yağına, suyuna, aküsüne kadar her şeyini kontrol eder, bunlar arasında kontrol etmesi gerekenlerden birisi fren sistemleridir. Çünkü fren sistemi arabanın en önemli mekanizmalarındandır. Fren sistemi içinde ele alacağımız konu ise balatalardır. Çünkü balatalar arabanın olmazsa olması hızlı giden bir aracın yavaşlamasını sağlayan ve dingin bir şekilde aracın yürümesini sağlayan en önemli araç. Eğer olmasaydı herhangi bir tehlikede aracı durdurmak zor olacaktı ve bu da tehlikeli kazalara yol açabilecekti.

Balatalar yüksek sürtünme gücüne sahip amyant ve reçine bileşimli yapılardır ayrıca sıcak ve soğuğa dayanaklı olup yumuşak ve sert çeşitleri vardır.  Fren sistemi içerisinde değerlendirdiğimiz balata için önemli olan birçok nokta vardır.

Balata İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Balatalar genellikle yumuşak ve sert olarak ikiye ayrılır, yumuşak balatalar daha iyi frenleme gücüne sahipken sert balatalar frenleme kabiliyetinin zor olduğu ve balata ömrünün çok çabuk kısaldığı balatalardır. Bu nedenle frene bastığınızda araç balatanızın sert veya yumuşak olduğunu kolay bir şekilde hissedersiniz. Disk, fren ve kampana mekanizmaları içerisinde değerlendirilen fren mekanizmalarının en önemli unsuru olan fren balataları ömrü kısa olan bir mekanizmadır.

“Balata Çaktırmak” Ne Demektir?

Kamyon, tır gibi yüksek tonajlı araçların balataları çok çabuk aşınabilmektedir. Bu nedenle balata değişimi gerektirmektedir. Bu değişimde elbet ki masraflıdır. Bunu düşünen sanayicilerde sürekli olarak yeni bir balata aldırmak yerine var olan balatanın üzerine yeni bir işlem uygulayarak eski balatayı tekrar kullanabilir hâle getirebilme işlemidir. Fakat onaylanan bir işlem değildir. Balataların orijinal ve kaliteli parçalar olması en doğrusudur. .

Balata Değişimi Nasıl Olur?

Araç kullandığınız vakit frenlerden ses geliyorsa, ya da frene basarken sönme hissi veriyorsa artık balataları değiştirmenizin vakti gelmiştir. Bu nedenle kendiniz değil bu işte uzman bir servise gitmelisiniz. Ayrıca düşük maliyetli bilinmeyen markalardan da kaçınmalısınız.