Dizel araç ile benzinli araç arasındaki farklar nelerdir?

Dizel araç ile benzinli araç arasındaki farklar nelerdir?

Araç sahibi olmak isteyenler için en önemli ayrımlardan birisi dizel ve benzinli araç ayrımında görülmektedir. Dizel araç ve benzinli araç farkları iyi derecede bilinirse, bu durumda hangi aracın tercih edilmesi daha kolay olacaktır.

Dizel ve Benzinli Araçlar Nedir?

Araç sahibi olmak isteyenler için yakıt türü olarak iki seçenek belirmektedir; dizel ve benzinli araçlar. Her ne kadar günümüzde LPG de yaygın olarak kullanılsa da LPG ancak benzinli araçlara takılan bir sistem olduğu için o da benzinli araçlar kategorisi içinde yer almaktadır. En temel ayrım ile dizel araçlar benzinli araçlara göre daha az yakıt tüketirler. Bu yüzden pek çok kimse tarafından dizel araç almak daha fazla tercih edilir. Ama çok fazla yol kat edilmiyorsa ve daha uzun süreli aracın sorun çıkarmaması isteniyorsa bu durumda benzinli araç daha iyi bir tercih olacaktır.

Benzinli araçlar ve dizel araçlar birbirlerinden farklı olarak çalışma sistemine sahiptirler. Benzinli olan araçlar bobin ateşlenmesi ile çalışmaktadırlar. Dizel araçlar ise sıkıştırma ve püskürtme yöntemi ile çalışmaktadırlar. Benzinli araçlar, piston içerisine hava ve yakıt girmesi ile ateşleme yapmaktadır. Dizel araçlar ise sadece hava ile çalışırlar. Bu da püskürtme yöntemi ile meydana gelmektedir. Bu bakımdan benzinli araçlar daha fazla yakıt harcalar.

 

Benzinli ve Dizel Araçların Farkları Nedir?

Benzinli ve dizel araçların farkları hem çalışma prensipleri hem de yakıt konusundaki tüketimleridir. Benzinli araçlar hava ve yakıt ile çalışırlar ve dizel araçlar sadece hava ile çalışırlar ve bu yüzden dizel araçların çalışma esnasında daha fazla gürültü çıkardığı bilinir. Ancak dizel araçlar daha az yakıt tüketirler. Ancak dizel araçlarda oluşacak bir masraf daha pahalı tamir edilmektedir. Benzinli araçların malzemeleri ise daha ucuza temin edilir. Aynı zamanda dizel araçların bakımları da daha sık yapılmaktadır.

 

Hangi Araç Alınmalıdır?

Benzinli ve dizel araç alımı için öncelikli olan bütçedir, dizel araçlar daha pahalı olmaktadır. Ancak sıfır araç alınacaksa dizel araçların tercih edilmesi daha avantajlı olabilmektedir. Fakat özellikle ikinci el araç alımlarında dizel araç alımları için dikkatli olunmalı ve gerekli kontroller mutlaka yapılmalıdır.