Dizel Motordan Neden Şakırtı Sesi Gelir?

Dizel Motordan Neden Şakırtı Sesi Gelir?

Günlük hayatımızda araçlar lüks olmaktan çıkıp gereksinimlerimizi karşıladığından dolayı daha uygun fiyatlı dizel araçları tercih etmektedirler.

Dizel araçlar fiyat olarak benzinli araçlara göre daha uygun fiyatlıdır. Sürekli aracınızla yolculuk ediyorsanız ve işiniz otomobille sağlanıyorsa benzinli araç değil dizel araç seçmeliniz. Otomobil alırken dizel araçların benzinli araçlara göre daha yüksek kilometreli olduğunu görürsünüz. Diğer yandan dizel araçların bir sorunu daha vardır. Benzinli araçlar daha sessiz çalışırken dizel araçlar daha sesli çalışmaktadır. Bu sesler şakırtı şeklinde olabilir ve bazen aracınızın bozulduğunu da gösterir. Bu seslerin sebebi olarak avans ayarı veya kötü yakıttan kaynaklanıyor olabilir. Dizel araçların bakımının benzinli araçlara göre daha pahalı olduğunu da bilmelisiniz. Dizel araçlarda gelen bu şakırtı aracın bozulma nedeni olması ve maliyetin fazla olacağından araç sahiplerini korkutur.

Şakırtı Sesi Nedenleri

Volan bağlantıların da sorun varsa şıkırtı sesi gelir. Eğer gaza basıldığın da bir şakırtı sesi geliyorsa segmandan gelen ses olur. Segman aşınmasından dolayı ses gelebilir. Sürtünme olabilir. Bunlara dikkat edilerek şakırtı sesi giderilir.

Yeni araçlara nispeten eski araçlarda daha fazla görülür. Motor silindirlerinde erken ateşlenmesinden dolayı bu şakırtı sesi gelebilir buna da avans vurması denir. Yakıt hava karışımının fazla olması, ateşleme zamanın da hata oluşması avans ayarlarının doğru olmamasından kaynaklanır. Eğer bu sorunu yakın zaman da çözmezseniz daha büyük maliyetli arızalara sebep olabilir.

Zincir sesi, piston ve subapların uyum içinde çalışmasıdır. Bu uyumun bozulması ile zincirler kopar. Zincir kopmadan önce bu sesi duyduktan sonra hemen servise götürmelisiniz. Servis zincir değişikliği yapar. Aksi takdir de size daha maliyetli olur.

Araçlar da kullanılan yakıtları her zaman farklı yerlerden değil de sabit birden almayı tercih edin.  Oktan sayısı kötü olan yakıtları tercih etmeyin. Hızlı biten yakıtlar maddi açıdan size zarar verir. Bu alınan kötü yakıtlar aracınızdan şakırtı gelmesine neden olur.  Yakıtınızı aldıktan sonra sesler gelmeye başladıysa aldığınız petrol ofisine bunu söylemelisiniz. Bu tip yerlerden yakıt almamaya gayret edin.