El freni arızası nasıl giderilir ?

El freni arızası nasıl giderilir ?

El freni aracın durmasını sağlayan oldukça önemli araç parçalarından biridir. El freni bazen tutmayabilir. Bu sorunu birkaç yöntemle engelleyebilirsiniz.

El freni tüm araçlarda bulunan, fren kadar önemli bir parçadır. El freni aracın durmasını sağlamaktadır. Bu yüzden de oldukça önemli bir parçadır. El freni çok kullanılmasından kaynaklı belli dönemlerde tutmayabiliyor. Bu yüzden de sorun yaşayabilirsiniz.

El freni aracınızın durmasını sağlayan araç parçasıdır. El freni bazen az tutabiliyor ya da hiç tutmayabiliyor. Bu yüzden de aracınızın el frenini çekseniz bile aracınız hareket etmektedir. Normalde el frenini çektiğiniz zaman araç durur ve tekerlekler kilitlenirdi. Fakat el freninde sorun olduğu zaman araç durmaz ve tekerlekler kilitlenmez. Eğer aksi bir durum var ise fren testi yaptırmanız ve aracınızı kontrol ettirmeniz gerekmektedir.

Sistem Nasıl Çalışır?

El freni sistemi, fren sistemi ile birbiriyle bağlantılı bir şekildedir. Aracınız arka tarafında kampana fren sistemi olan araçların ayar yaptırmaları gerekmektedir. Aracınızı fren testine koyduğunuz zaman el freninin az da olsa tutması gerekmektedir. Eğer frenleriniz az da olsa tutmuyorsa fren testinden geçemezsiniz. Bu yüzden de aracınızı güvenli bir şekilde sürebilmeniz için ve muayeneden geçebilmek için fren bakımlarının belirli dönemlerde yapılması gerekmektedir.

El Freni Ayarı Nasıl Yapılır?

El freninin belli dönemlerde bakımı yapılmaz ise tutmayabilmektedir. Bu yüzden de bakımlarının düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Eğer el freniniz çalışmıyor ise tellerinde bir sorun olabilir. Tellerinde sorun yok ise fren tabancasında sorun olabilmektedir. İkisinde de problem yoksa da ayarların kampana içinden yapılması gerekmektedir.

Aracınızın el freni çalışmıyorsa kampanada bir problem olabilir. Bu yüzden de kampananın kapağını çıkartmanız gerekmektedir. Kampananın kapağını çıkardıktan sonra balata spreyi ile temizlenebilir. Temizledikten sonra da ayar dişlisini sıkarak frenin ayarlarını normal ayarlarına getirmelisiniz.

Bazı araçlarda disk fren bulunmaktadır. Bu araçlarda fren tutmadığı zaman aynı şekilde balataların diski sıkacağı bir şekle getirmelisiniz. Ardından el freni tabancasının altında olan ayar somunu ile ayar yapabilirsiniz. Eğer bu işlemler de size zor geliyorsa aracınızı servise verebilirsiniz.