Karavan çeşitleri neler?

Karavan çeşitleri neler?

Karavan, doğayla iç içe kalmak isteyen ve sadece yalnız ya da sevdikleri ile beraber tatile çıkmak isteyen kişilerin tercih ettiği tatil aracıdır.

Ülkemizde karavancılık kültürü son dönemlerde daha çok tercih edilmeye başlanmıştır. İnsanlar çok kalabalık olmayan yerlerde doğayla iç içe kalmak için karavan ile seyahat etmeye başlamışlardır. Karavanlar küçük bir ev gibi olduğu için ve bu evi gitmek istediğiniz her yere götürebildiğiniz için oldukça fazla sevilmektedir. Sadece aileyle ya da arkadaşlarla gidilmek istenilen tatillerde güzel vakit geçirmeniz için oldukça güzel bir tatil yöntemidir. Karavan ile seyahatlerde kafa dinlemek ve doğanın eşsiz güzelliği ile vakit geçirmek oldukça keyif vericidir.

Karavan seyahatleri son yıllarda çok fazla artış göstermektedir. Bunun nedeni tatilin tadını kalabalıktan uzak ve doğa ile iç içe olmaktır. Karavan seyahatleri bu yüzden hem çok tercih edilmekte hem de en çok hayali kurulan tatil yapma planlarından biri olmuştur. Karavan çeşitleri temel bakımları yönünden iki çeşittir. Bunlar Motokaravan ve çekme karavandır.

 

Motokaravan Nedir?

Motokaravan, araba, minibüs, kamyon, otobüs gibi motorlu taşıtların içini döşeyip yaşam alanına dönüştürülmüş olan karavan çeşididir. Motokaravanlarda aracı başka bir araç tarafından çekilmeden kullanabilirsiniz. Bu araçların içerisinde, yatak, küçük mutfak, banyo gibi evdeki yaşamımızı sürdürebileceğiniz özellikler bulunmaktadır. Motokaravan, otele ya da başka bir ev ihtiyaç duymadan kendi aracınızda yaşayıp, tatilinizi yapabileceğiniz özel araçlardır. 3500 kilonun altında olan motokaravanları B sınıfı ehliyet ile, 3500 kilonun üstündeki motokaravanları C sınıfı ehliyet ile kullanabilirsiniz.

Motokaravanlar, içerisinde tuvalet, mutfak, banyo, yatak gibi ev ortamını sürdürerek tatile çıkabilmenizi, şehir şehir dolaşabilmenizi sağlayan araçlardır. Bu araçlarda hiçbir şeye ihtiyaç duymadan tatilinizin tadını çıkarabilirsiniz. Oldukça kullanışlı olan bu araçların fiyatları da daha pahalıdır.

 

Çekme Karavan Nedir?

Adından da anlaşıldığı gibi çekme karavanlar bir araç tarafından çekilme ihtiyacı duyulan karavan çeşididir. Çekme karavanların ağırlığı ve boyutları değişmektedir. Çekme karavanların fiyatları, boyutlarına göre değişiklik göstermektedir. Boyutlarının büyük olması içinin özelliğinin daha fazla olmasından kaynaklıdır. Kamp alanlarında oldukça konforlu olan çekme karavanların fiyatları motokaravanlara göre daha uygundur. 750 kilo altındaki karavanlarda B sınıfı ehliyet ile kullanılıp ruhsata gerek yok iken, 750 kilo üstü karavanlarda muayene ve ruhsat gerekli olup ayrı bir ehliyete sahip olmak gerekmektedir.