Kazalı otomobil oyununa dikkat! Ekspertizlerde en çok rastlanan hileler

Kazalı otomobil oyununa dikkat! Ekspertizlerde en çok rastlanan hileler

Son zamanlar kazalı otomobil oyunu ile ekspertizde çok fazla hileler ortaya çıkmakta ve pek çok soruyu beraberinde getirmektedir.

Geçtiğimiz hafta ortaya çıkan olayda bir vatandaşın almış olduğu 2013 model 90 bin 500 liralık aracın iki araçtan birleştirilmesi ile meydana gelmiştir. Bu doğrultuda aracın sahibi suç duyurusunda bulunurken ekspertizde dönen çeşitli hileli oyunlar hakkında çeşitli soruları akla getirdi.

 

Hileli Otomobil Oyunları

Kayseri ilimizde meydana gelen olayda satın alınan ikinci el otomobilin 2 tane farklı aracın kaynak yardımı ile birleştirildiği ekspertiz raporuyla ortaya çıktı. Bunu öğrenen aracın sahibi hukuk mücadelesini başlattı. Yaşanan bu olay sonrasında ekspertizin önemini bir kez daha ortaya çıkardı. Bu olayın üzerine “ peki araç alacak kişiler nelere dikkat etmeli? Ekspertizlerde en çok rastlanan hileler nelerdir ve bilinmeyenler? Ekspertiz sonrasında ortaya çıkan problemler ile alakalı izlenmesi gereken yollar neler?” gibi sorular gündeme geldi.

 

Son Zamanlarda Yaşanan Sorunlar

Hasarlı araçların yüksek oranlarda onarım maliyetleri nedeni ile birleştirme gibi yöntemlerin kullanıldığını belirten TÜV SÜD D- Expert Genel Müdür Yardımcısı Ozan Ayözger, “Birleştirilen araçlar ile son dönemde şubelerimizde çok sık karşılaşıyoruz. Ekspertiz süreçlerde bulunan araç marşbiyellerin, araç iç direklerin ve alt taban sacının kontrolü sırasında araca uygulanan işlemi rahatlıkla tespit ediyoruz.” diye açıklama yaptı.

Yanlış ya da eksik bilgi verilerek sorun yaşayan araç alıcılar ile çok sık karşı karşıya geldiklerini açıklayan Ayöözger, “ Bu durum genelde araçların hasar geçmişleri ile ilgili olmaktadır. Örneğin; boyasız olarak satışa sunulan bir araçta bir yerde ya da birkaç yerde boya çıkma durumu olabilir. Satıcı tarafından boyalı olarak bildirilen parçaların değişmiş olduğu tespit edilmesi gibi durumlar ile çok fazla karşılaşılmaktadır.

Aracı almak isteyen kişiye araç sahibi tarafından verilen bilgiler ile bizim kontrollerimiz sırasında yer alan tespitlerimiz arasında büyük farklar ortaya çıkabilir.” değerlendirmesinde bulundu. Ekspertiz hizmeti alacak kişiler kurumsal, güvenilir ve TS 13805 hizmet yeri yeterlilik belgesi bulunan bir işletme tercih etmelerini tavsiyelerinde bulunuldu.