Kışı aylarında Akü bakımı nasıl yapılmalı? Aracınızın Aküsü kışa hazır mı?

Kışı aylarında Akü bakımı nasıl yapılmalı? Aracınızın Aküsü kışa hazır mı?

Yaz aylarında hem havanın hem de motorun ısısı nedeniyle aküler yüksek sıcaklığa maruz kalmaktadır. Kışın ise tam tersi olur.

Yaz aylarının yoğun sıcaklığından sonra bakım yapılmamış aküler arızalanır. Soğuk hava koşulları motorun ısınamaması gibi faktörler özellikle ömrü biten akülerde daha yaygın arızalanmaya sebep olur. Sıcak havalardan soğuk havalara geçişte araçların akü bakımının yapılması çok önemlidir. Otomotiv sektöründe olan uzmanlardan akülerin arızalanmaması için kış bakım ipuçları;

Aracınızda kapalı sistem ve star- stop özelliği ağır bakım gerektirmeyen bir akü çeşidi bulunuyorsa düzenli olarak kutup başlığı ile voltaj kontrolü yapmanız yeter. Fakat akü dışında akünün ömrünü yakından etkileyen marş motoru, şarj dinamosu, elektrik ölçümleri ya da kontrollerini düzenli olarak yapın.

Aküde ilk önce kutup başları kontrol edin. Oksitlenme meydana gelmişse sıcak su dökün. Bazı araçlarda kutup başlarında sigorta vb. olabilir. Bu parçalara suyu değdirmeyin.  Sıcak su dökme işlemini aracı çalıştırmadan, kabloları sökmeden yapın. Daha sonra diş fırçası gibi küçük bir fırça yardımıyla kutup başlarını temizleyin.

Açık aküdeki elektrolit, yani saf su ile asit karışım seviyesini buşonları açarak mutlaka kontrol edin. Elektrolit seviyesi plakaların bir parmak üzerinde olmalıdır. Eğer altında kalmışsa saf su ilavesi yapılarak eksik kalan kısmı giderin. Fazla su ilavesi ya da saf su dışında bir su ilave ettiğinizde aracın çalışmamasına sebep olursunuz. Bu sebeple kontrol olarak saf su kullanın.

Soğuk havalarda hava sıcaklığının sıfıra inmesiyle akü performans neredeyse yarıya düşer. Buna engel olmak için seçeceğiniz otoparkın ısıtmalı ve soğuk havaya temas etmemesini sağlayın.

Aküleri kış aylarına girmeden yüzde yüz dolu konumuna yakın seviye olup olmadığını yetkili servise kontrol ettirin.

Akü hücrelerine kış ayı öncesinde sülfirik asit, antifiriz ekstra koymayın. Çünkü akü içerisine konulan her ilave sıvı akü plakalarının verimli çalışmasını engeller.

Aküde bulunan V kayışının kayıp kaymadığını, şasi ile bağlantısında paslanma olup olmadığını kontrol edin.

Yağ değişimi süresi geçen arabalar da mekaniksel hareketlerde zorlanma meydana gelir. Bu zorlanma nedeniyle ilk marş değeri artacağından akünün normalden fazla yorulmasına sebep olur. Bu nedenle motor yağı değişimine dikkat edin.