Kışın araç neden geç çalışır?

Kışın araç neden geç çalışır?

Araç sahiplerinin en çok dert yandığı konulardan birisi de kış aylarında araçlarının geç çalışmasıdır. Bu yazımızda bu konuya değineceğiz.

Malum kış ayları geldi çattı bu nedenle kar yağışının ve buzlanmanın yoğun olduğu yerlerde yaşayanların araçlarında birtakım sorunlar ortaya çıktı. Özellikle sabah erken uyanan işe veya okula giden kişiler araçlarını çalıştırdıkları vakit karşılaştıkları bu sorunlarla sürekli olarak yüzleşmektedir. Bu nedenle sabah hele soğuğun kendini hissettirdiği zamanlar da araç kullanımı bir eziyet haline geldi. Son zamanlarda çıkan yeni modellerde bu sorunlar tarihe karışsa da özellikle toplumuzda eski araç kullanımı yaygın olduğu için ele almamız gereken konuların başında geliyor.

Öncelikle bu sorunu çoğu araç sahibi yaşamıştır. O nedenle çevremizdeki kişilerin ağzından birçok neden çıkar. O nedenle böyle bir sorun yaşıyorsanız öncelikle neyden kaynaklandığını iyice araştırmak gerekiyor. Çünkü bu sorunun kaynağını bulmazsanız çözümü de kolay olmayacak ve akünüz size masraf çıkartacaktır. Sadece akü değil marj motoru, bujiler gibi daha birçok mekanizmayı bir kere gözden çıkartmış oluyorsunuz.

Kış Aylarında Aracınızın Geç Çalışmasının Nedenleri

Bu sorunun ilk kaynağı kızdırma bujileridir. Motora ilk hareketi gönderen ve ısıtma bujisi olarak da adlandırılan bu sistemi araç göstergesinde görmeniz mümkün. Yaz kış demeden aracınızı çalıştırdığınız vakit bu ikaz lambasının yanıp sönmesini beklemeniz gerekiyor. Kış aylarında motora ilk hareketi vermek zor olacağından düzgün çalışabilmesi için bir süre beklememiz gerekiyor. Motoru ısıtan bu parça araç 100.000 Kilometreye ulaştığı vakit değiştirmek gerekiyor.

Bir değer sebep de aküdür. Akünün voltaj değeri düşükse marj motoruna yeterli akımı vermediğinden dolayı aracınız güçlükle çalışıyor olabilir.

Bir diğer sebep de marj motoru eğer aracınızın marj motoru kusurluysa bu durumda aracınızın hareket etmesini güçleştirecektir.

Bir diğer sebep de yakıt pompasıdır. Çalıştırma işleminde gerekli olan yakıtı yakıt pompası sağlamaktadır. Eğer yakıt pompasında sorun varsa bu da aracınızın çalıştırmasını güçleştirebilir. O nedenle yakıt pompanızın sağlam olmasına dikkat edin. Değiştirmeniz gerekenlerin yanında en maliyetlisidir.

Tüm bu sebeplere bakarak sizde aracınızın geç çalışması sorununa kolay bir şekilde çözüm bulabilirsiniz.