Koronavirüs salgınında detaylı araç temizliği için neler yapılmalı?

Koronavirüs salgınında detaylı araç temizliği için neler yapılmalı?

Salgın döneminde kullandığımız araçlar içinde belli başlı önlemler almak zorundayız bu yazımızda salgın döneminde araç temizliği ipuçlarını ele alacağız.

Dünyanın en büyük sorunlarından birisi haline gelen korona virüs salgını her geçen gün daha da artmakta ve etki alanı giderek genişlemekte. Bu nedenle hem devletimiz hem de uluslararası sağlık örgütleri belli başlı önlemler almamızı gerektiğini söylemektedir. Bu önlemlere bakarsak önce kendimiz için ardından çevremiz için önlem almamız gerekmektedir. Kişi kendi temizliğine dikkat ettikten sonra kendi yaşadığı ve sürekli olarak bulunduğu alanlara da dikkat etmelidir.

İşte bu alanlardan birisi de sürekli olarak kullandığımız araçlarımızdır. Araçlarımızda gün boyu saatlerce vakit geçiriyoruz bu nedenle korona virüsün bulaşma riski ortaya çıkıyor. Bu nedenle salgın döneminde belli başlı önemler almalıyız.

 

Salgın Döneminde Almamız Gereken Önlemler Nelerdir? Maddeler Halinde

Salgın döneminde ilk almamız gereken önlem tabii ki maske, mutlaka araç içinde birileri bindiği sırada maske kullanımına dikkat etmeliyiz.

İkinci almamız gereken önlem, yanınızdaki koltuğu yani şoför koltuğunun yanındaki koltuğu boş kalmasına özen gösterin. Eğer aracınıza binecek kişi yabancıysa arka koltuğa binsin ve camları açık bırakın. Çünkü havalandırma sayesinde virüs tanecikleri de içeriden çıkacaktır.

Üçüncü olarak da arabanızda mutlaka dezenfektan, kolonya ve ıslak mendil bulundurun.

 

Salgın Döneminde Araç Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Salgın döneminde en çok dikkat etmemiz noktalardan birisi de araç temizliğidir. Bu nedenle araç temizliğinde salgın dönemi baz alınarak birtakım işlemler gerçekleştirmelisiniz.

Öncelikle sürekli olarak dokunduğunuz direksiyon, araç kapı kolu ve benzeri şeyleri iyice temizlememiz gerekiyor. Bunun için önerilen kimyasalları da kullanabilirsiniz.

Eğer aracınıza tanımadığınız birisi bindiyse onun için daha detaylı bir temizlik yapabilirsiniz.

İç temizlikten sonra aracınızı sürekli ve düzenli bir şekilde havalandırınız. Bu sayede aracınızın içi havalanır ve virüs bulaşma riski azalır.

Araç iç temizliğinden sonra önemli olan bir diğer nokta da araç dış temizliğidir. Bunun için oto yıkama merkezine giderseniz mutlaka dezenfekte işlemi yaptırın. Ayrıca aracınızın kapı kollarını tek tek temizlemeyi de unutmayın. Oto yıkama merkezinde kullandığınız her araçtan sonra ellerinizi mutlaka yıkayıp ardından aracınızı kullanın.