Otomatik vitesli araç kullananlar bu uyarılara dikkat!

Otomatik vitesli araç  kullananlar bu uyarılara dikkat!

Otomatik vitesli araçları tercih edenler için uzmanlar bir takım tavsiyelerde bulunarak zararlı çıkmamak için yardımcı olmaktadır.

Manuel vites araçlara göre otomatik araba kullanımı çok daha kolay olmasına rağmen dikkat edilmemesi durumunda otomatik arabalar kullanıcıya büyük faturalar çıkabilir. Büyük faturalar ödememek için yapılması gereken kritik noktalar bulunmaktadır.

 

Otomatik Vitesli Araçlarda Dikkat Edilmesi Gereken Nokta

Genel olarak otomatik vites araba kullanıcıları yapmış oldukları bir hata nedeni ile araba servislerine dünyanın parasını veriyorlar. Bu büyük paraları vermemeleri için otomatik vites arabalarda yapılmaması gereken ve çok fazla dikkat edilmesi gereken konu bulunmaktadır. Pek çok kişinin tercih ettiği otomatik vites araç park edilirken D (NEUTRAL) vitese getirilmelidir. Daha sonra aracın el frenini çekilerek yük el frenine binecek ve ayak frenden çekilmelidir.

 

Ardından tekrar vites kolunu P (PARK) moduna getirilmeli ve kontak kapatma işlemini yapın. Şayet aracı direk P (PARK) moduna getirip el frenini daha sonra çekilmesi durumunda yük şanzımana biner ve büyü maddi hasarlara neden olabilir. bu hasarlar kullanıcıları maddi yönden fazlası ile etkiyecektir. Manuel araçlarda bu tarz sorunlar olmadığından hem kullanımı daha rahat hem de aracın daha uzun ömürlü olmasına yardımcı olmaktadır.

 

Çok basit olan bu hareket dikkat edilmesi istenmeyen sorunların meydana gelmemesi adına çok önemli olmaktadır. Yapılan bu bilinçsiz durum çok kısa süre içinde aracın şanzıman beyni başta olmak üzere kavramasında ve çeşitli mekanik alanlarda sorunların çıkmasına neden olmaktadır. Ayrıca elektronik aksamında da sorunların oluşumuna sebep olan bu hatalar araçta büyük hasarların meydana gelmesini sağlamaktadır.

 

Çok sayıda otomatik vites araç kullanıcısı bu hataların oluşum nedeni ve yapılması gerekenleri bilmediği için otomatik vites araçlar kısa sürede arıza gösterecektir. Bu gibi sorunların en doğru şekilde çözüme ulaşması için arasın servise gitmesi gerekmektedir. Dikkat edilmeyen hu konular sonrasında sorun yaşayan aracın servise gitmesi he maddi bakımdan hem de aracın uzun ömürlülüğü konusunda büyük zararlar vermektedir. Bu gibi zararlar ile karşı karşıya kalmamak için son derece dikkat edilmesi gerekmektedir.