Otomobilinizin kliması çalışmıyor ise bunlara dikkat

Otomobilinizin kliması çalışmıyor ise bunlara dikkat

Otomobilinizin klimasının çalışmaması birçok sorundan kaynaklanıyor olabilir, klimanız çalışmıyorsa, dikkat etmeniz gereken ana huşuları sizin için listeledik.

Otomobil kliması çalışmıyor ise her zaman kontrollerini yaptırmanız gerekir. Araçlarımızın klimaları bugünün şartlarında çok fazla kullanılmaktadır. Bazı araçlarda otomatik bazılarında ise manuel çalışmaktadır. Çünkü her zaman yaz kış demeden dört mevsim kullanılmaktadır. Son çıkan otomobiller de daha da klimaların verimleri artmaktadır. Klimalı araçlarda arabanın motorunun nerde ise yarısı kadardır. Eski modellerin klimalarından yeni çıkan araba modellerinin klimaları her zaman çok daha iyi çalışmaktadır.

Otomobillerimizde yaz ve kış her zaman konforumuz sağlayan klimadır ve bakımına çok dikkat etmemiz gerekir. Ayrıca önemli olan bir konuda arabada seyir halinde giderken klimanın açık olması camların açık olmasından daha iyi ve güvenli bir sürüşe katkı sağlar.

Araçlarınızda Klima Çalışmıyor ise Ne Yapmalı?

Araçlarınızda klima çalışmıyorsa birçok sebebi olmaktadır. O yüzden dikkat edilmesi hususlar vardır;

Klima bölümünün tıkanması; aracınızı nemli ve kirli ortamlarda kullanıyorsanız klimanızın kirlenmesi oldukça mümkündür. O yüzden normal çalışan klimanın soğuk hava üretemediği için girecek olan hava akışını engellemiş olmaktadır. Klima bölümüne hava girmediği için asla soğutmaz. Şayet tıkanması soğutucu sıvı aşırı ısınacaktır. O zaman da klima bölümüne gitmediği için soğutmayacaktır.

Kompresör arızası; kompresör şiddetli basınç ile çalışmaktadır. Soğutkan olan sıvıyı sıkıştırması başlıca görevidir. Aracınızdaki klima bozuldu ise soğutucu akışkanını sıkıştırmaz ve havayı soğutmadığı için devre dışı bırakır.

Soğutucu Kaçağı; klima bölümünün  kanı sayılır. Soğutucu ve sıcak sıvısı klima bölümü kısmından yoğunlaştığında hava çıkan menfezlerinden soğuk hava olması nedeni ile soğuk gaz üretmektedir. Aracınızın klima bölümünde yeterli seviyede soğutucu akışkan bulunmazsa klima çalışmaz ve asla soğutma işlemi gerçekleşmez.

Elektrikten kaynaklanan sebepler; klima bölümü aracınızın elektriği ile çalışmaktadır. Klimalar birçok elektrik kabloları ile aracınızın aküsüne ve gösterge bölümüne bağlıdır. Bu kabloların birinin kopması yada bükülmesi sonucunda elektrik gelmediğinden klimanın çalışmasını engeller.

Klima filtresi kirlenmesi; her zaman aracınızın bakımında muhakkak klimanızın filtresini değiştirmeniz gerekir.