Özel plaka nedir? Sıfır ve ikinci el araç için özel plaka nasıl çıkarılır?

Özel plaka nedir? Sıfır ve ikinci el araç için özel plaka nasıl çıkarılır?

Araçlarında kendilerine özel plaka kullanmak isteyenler için özel plaka çıkarma şartları bulunmaktadır. Kendi aracını daha özel hale getirmek için tercih edilecek özel plaka çıkarmak için bu şartların sağlanması gerekmektedir.

Özel Plaka Nedir, Çıkarma Şartları Neler?

Özel plaka, araç sahibinin isteğine göre belirlenen plakalara denilmektedir. Özel plaka tamamen kişilerin kendi isteklerine kalmıştır ve çıkarma zorunluluğu bulunmamaktadır. Araç alımlarında özel plaka çıkarılmak istenmiyorsa sistem tarafından verilen herhangi bir plakayı kullanmak mümkündür. Fakat özel plaka kullanılmak isteniyorsa özel plaka şartları sağlanması gerekmektedir;

Özel plaka çıkarma şartı olarak ilk şart ikamet ile aynı şehir kodunun kullanılması gerekmektedir. Başka bir deyişle ikametin dışındaki şehirlere yönelik plaka alınmamaktadır.

İkamet şartı şirketler için geçerli değildir, şirket araçları için ikamet şartı olmadan plaka çıkarılmaktadır.

Çıkarılan özel plakalar için 5 bin – 15 bin TL arasında vergi ödemesi yapılmaktadır.

Özel plaka başvurusu esnasında ödenecek olan tutar belirlenmektedir. Takım, herkesin isteyeceği türden kısaltmalar tercih ediyorsanız bu durumda yüksek meblağlar ödenebilmektedir. Aynı zamanda istenen plakaya talebin de fazla olması fiyatın yükselmesine neden olmaktadır. Bu açıdan yüksek nüfusa sahip şehirlerde bu tür plakalardan almak daha yüksek tutarlar ödeme anlamına gelmektedir.

 

Sıfır Araç İçin Özel Plaka Nasıl Çıkarılır?

Sıfır araç özel plaka çıkarma işlemleri öncelikle istenen plaka için noterden plakanın uygunluk durumu öğrenilmelidir. Özel plaka sorgulama yapıldığında plaka boştaysa bu durumda rezerve etme imkânı bulunmaktadır. Rezerve işlemi belirli bir ücret karşılığında yapılmaktadır. Plakanın ücreti ödendiğinde ödeme makbuzu ile notere giderek yeni plakanın ne olacağını noter çalışanına söylemek gerekmektedir. Noterde gerekli olan işlemlerin yapılmasından sonra gerekli olan belgeleri alarak bulunduğunu yere en yakın olacak Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası’na giderek burada plakanızı ortalama 1 saat içinde teslim alabilirsiniz. Plakayı kendiniz takacağınız gibi tamircilerden yardım da alabilirsiniz.

 

İkinci El Araç Özel Plaka Nasıl Çıkarılır?

İkinci el araç özel plaka çıkarma işlemleri de sıfır araçlarda takip edilen yöntemler ile aynıdır. Satış işlemi esnasında da noter plakanın değişip değişmeyeceğini sormaktadır, bu durumda yanıtınız olumlu ise aynı işlemleri yaparak özel plaka kullanma imkânı elde edebilirsiniz.