Periyodik araç bakımı nasıl ve kaç kilometrede yapılmalı?

Periyodik araç bakımı nasıl ve kaç kilometrede yapılmalı?

Kullandığımız aracın periyodik bakımını ne zaman yaptırmalıyız? Araçlarınıza kaç kilometrede bir yaptıranız gerekiyor.

Periyodik Bakım Zamanları Nasıl Belirlenir?
Sürüş deneyiminin kuşkusuz ve kusursuz bir şekilde devam etmesi için araç bakımını iyi yapmamız lazım.  Bazı parçaları kontrol edilmesi veya değiştirmesi ya da motorun yağını gibi filtrelerinin değişimi araç bakımı için her zaman dikkat edilmesi gerekir. Yakıt tüketimi veya ne kadar sürede kullanılacağı da yetkili servisler belirler. Belli aralıklara arıza yaşanmaması için süspansiyon işlemleri  veya araç bakımını maksimum düzeyde yaşanmasına başlıca rol almaktadır.  Bu şekilde arabanızın güvenlik önlemleriyle korunarak yakıt az tüketilmesini sağlar. Benzinle çalışan araçların kullanması belirli kilometre kullanımından sonra temizlenmesi gerekir. Ortalama her 15 km bir veya senede bir kere mutlaka bakım yapması gerekir. Ama dizel ve hibrit araçlarda bunlar değişebilmektedir. Kullanım sıklığına bağlı olarak her zaman değişebilir.
Hibrit otomobil: Bu otomobiller 15 kilometrede bir düzenli olarak araç bakımı yapılır.
Dizel otomobil: Bu otomobillerde ise 10 kilometrede bir, her yıl bir defa olmak üzere düzenli olarak mutlaka temizlemeniz lazım.

Nelere Dikkat Edilir?
Aracınızın düzenli veya temiz kullanmanız halinde bir sorun oluşması anında orijinal malzemeler kullanmanız veya yetkili servisler tarafından müdahalede bulunmanız aracınızın konforlu bir şekilde ömrünün uzamasına yardımcı olur. Tüm bu kurallara uymanızın yanında periyodik bakım anında yapmanız veya malzeme değişikliği sırasında arabanıza uyumlu malzeme kullanmanız araç bakımı da dikkat edilmesi gereken bir diğer kuraldır. Yaklaşık 15 kilometre bir yapılan periyodik bakımında aracınızın filtresi kirlenmişse, klimanızın düzenli çalışmasını sağlayan filtre dolarsa, motor yağı görevini yitirmişse yapacağınız periyodik bakımında bu sorunları aşarak, malzemeleri temizletip değişiklik yaparak daha rahat ve konforlu bir şekilde aracınızın hızını artırarak yola devam edebilirsiniz. Yola çıkmak bu tür sorunları göze alarak veya sürücü yeteneğine inanarak, araç şartlarını bilerek veya kabul ederek devam edersiniz. Dört dörtlük bir bakım araba kullanımında size sağladığı güvenliği, tasarruf önemini her zaman bilmelisiniz.