Plakadan çekilen araç bilgi sorgulama

Plakadan çekilen araç bilgi sorgulama

Plakadan çekilen araç sorgulama işlemi nasıl yapılır sorusu pek çok kişinin cevabını aradığı sorulardan biri olmaktadır.

Genel olarak çekilen araç sorgulama geçmiş yıllarda çok daha zor ve zahmetli olan işlemler ile gerçekleşmektedir. Ancak günümüzde teknolojinin de gelişmesi ve internetin rahatlıkla kullanılması ile çekilen araç sorgulama işlemi çok daha kolay olmaktadır. Son derece hızlı bir şekilde halledilen bu işlemlerin nasıl yapıldığı cevap aranan soruların başında gelmektedir. Çekilen araçları plakadan kontrol etmek için interneti kullanmak yeterli olacaktır.

Çekilen Aracı Bulmak

Çekilen aracı bulmak için pek çok farklı yöntem bulunmaktadır. Yasaklı bir yere park edilen araç çekilir ve otoparka götürülmektedir. Trafik kurallarına uyulması gerekir ve uyulmadığı zaman belirlenmiş cezalar uygulanmaktadır. Çekilen araç cezası için SMS, e- devlet ya da Emniyet Genel Müdürlüğü sitesinde sorgulama yapılabilir. Plakadan araç sorgulama yapabilmek için internet yolu ya da telefon kullanımı yeterli olacaktır. Aracın çekilmesi durumunda çoğu zaman çekilen bölgenin yakınında yer alan boş otoparklar gönderilerek orada muhafaza edilmektedir. Eğer 6 gün içinde aracınızı otoparkın almaz iseniz farklı prosedürler uygulanmaktadır ve araç devlet haznesine bırakılır. Çekilen aracı almaya gidildiğinde geçmiş döneme ait olan son 5 yıl içerisinde yer alan borçları da ödemek mümkün olmaktadır.

Otoparka Çekilen Araç Sorgulama

Çekilen araç sorgulama işlemlerinde ilk olarak aracın bulunduğu otopark tespit edilir ve kimliğiniz ile giderek kolay bir şekilde verilen cezayı ödemeniz durumunda aracınızı alabilirsiniz. Otoparktan aracın alınmasına kesinlikle araç sahibinin gitmesi gerekmektedir. Her ne olursa olsun araç sahibi olmadan aracı otoparktan almak mümkün değildir.

E- Devlet Üzerinden Çekilen Araç Sorgulama

İnternet üzerinden ücretsiz olarak e- devlet uygulaması ile sisteme girebilir ve çekilen araç sorgulama işlemini yapabilirsiniz. E- devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra e- hizmetler bölümünden trafik ve ulaşım bölümü açılacaktır. Sorgulama işlemi bittikten sonra ortaya çıkan ceza miktarını en doğru şekilde ödeyerek aracı almanız mümkün olmaktadır. Ayrıca e- devlet otopark çekilmiş araçlar bölümünden kolayca işlemleri takip edebilirsiniz.

1 Yorum