Tıkalı Egzoz Nasıl Anlaşılır?

Tıkalı Egzoz Nasıl Anlaşılır?

Araçlar sürekli kullanım halindedir ve kullanıldıkça eskirler. Kullanılan araçlar içinin parçaları da eskiyeceğinden egzoz kısmında da hasar meydana gelebilir.

Egzoz, patlayan hava yakıt karışımının ses ve duman olarak dışarı atılmasına egzoz denir. Yüksek kilometreli araçlar da egzoz tıkanması daha fazla olur. Bunların belirli zaman aralıkların da egzoz muayene günleri vardır. Randevu ile egzoz muayenesine girebilir aracınızı güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz. Egzozun tıkalı olmasında ki en önemli belirtisi aracın hararet yapmasıdır.

Egzoz Tıkanıklığına Sebep Olan Şeyler

Otomobiliniz eski model ya da parçaların da sorun olabilir. Bunu fark etmemiş veya servise zamanında götürememiş olabilirsiniz. Egzoz tıkanıklığına sebep olan şeyleri sıralayacak olursak;

Yıpranmış ve bakımsız motorlar

Kötü benzin kullanımı

Bujilerin kötü ya da yanlış kullanılması

Ayarları değiştirilmiş motor parçaları

Yakıt sisteminin arızalanması.

Aracınızın egzozu tıkanmış ise şu belirtilerle karşılaşırsınız;

Aracınızın çekim gücü azalır.

Düşük devirler de aracınız istediğiniz düzeyde çalışma göstermez.

Yakıt tüketimi artar.

Yokuş çıkarken aracınız yavaşlar.

Egzozdan gelen ses aşırı şekilde artabilir ya da olduğundan daha az ses çıkarabilir.

Aracınızın iç kısmında da kokuya neden olabilir. Amonyak veya çürük yumurta kokusuna benzeyebilir.

Tıkalı Egzozda Olabilecek Kötü Senaryolar

Otomobilinizin egzozu tıkalı fakat bunu fark etmeden yola çıktınız. Uzun yol gittikten sonra aracınız hararet yapmaya başladı ama siz bunu fark etmeden yola devam ettiniz. Otomobilinizin fanı motoru soğutmakta yetersiz kaldığı için araç suyunu boşaltacaktır. Siz hala yola devam ediyorsanız ve sorunu fark etmediyseniz aracınızda ki diğer piston ve gömleklere zarar verecek daha kötüsü ise bir süre sonra motorunuz kullanılamayacak hala gelecektir.

Bir diğeri tıkalı egzozda olabilecek kötü senaryo ise otomobilin egzoz manifoltu aşırı ısınma ile etrafında bulunan diğer kablolara sıçrar. Sıçraması halinde sizin yapacağız şey otomobilinizden hızlıca inip varsa yangın söndürme tüpünüz ile aracınıza müdahale etmeniz olur. Eğer yoksa kısa zaman için de itfaiyeye haber vermeniz gerekir. Unutmayın ki böyle şeylerin başınıza gelmemesi için muayene gününüzü aksatmamanız ve aracınızı belirli aralıklarla servise götürmelisiniz.