Bafralı çiftçi derdini Babacan'a anlattı: "Çalışmayan daha karlı"

Bafralı çiftçi derdini Babacan'a anlattı: "Çalışmayan daha karlı"

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Samsun’un Bafra ilçesinde vatandaşlarla buluştu.

DEVA Partisi Lider Ali Babacan, Samsun’un Bafra ilçesinde çiftçilere partisinin 56 maddelik tarım eylem planını anlattı.

Babacan, çiftçilere kredi borçlarını faizsiz iki yıl öteleme, gübrenin yüzde 50’sini karşılama, mazotun ÖTV'sini iade etme, düşük tarifeli elektrik hizmeti ve sulama yatırımı sözü verdi.

’Çalışmayan daha kârlı’
Babacan’ın “Çiftçilerimiz ne kadar üretirse o kadar fazla zarar ediyor” sözleri üzerine bir çiftçi  “Çalışmayan daha kârlı. Bu millet ne yapacak bilmiyoruz” ifadelerini kullandı.

’Kredi borcu ikiye katladı’
Babacan’ın çiftçiye kredi borçlarını sorması üzerine çiftçiler “İkiye katladık. Her bankadan çekiyoruz” dedi.

’Çeltiği 3,5 liraya satan adam 1 lira kazanamaz’
“Benim küçük bir çiftliğim var. Geçen sene 30 bin lira masrafım vardı, şimdi 70 bin lira oldu” diyen bir başka çiftçi ise sözlerine şöyle devam etti:

“Çeltik 3,5 lira, ne yapacağım? Yandaşlar gidip ithal ediyor, buradaki çiftçi batıyor. Orada bir kişi kazanıyor, bütün Bafra Ovası'nı mahvediyor. 30 lira masrafı olanın 70 lira masrafı var şimdi. 3,5 liraya çeltiği satan adam 1 lira kazanmaz, zarar eder. Bir torba gübre 300 bin lira oldu”.

Ucuz mazotu zengin yat sahibi kullanıyor
Çiftçi, “Mazot yat sahibine 1 buçuk lira, çiftçiye 7 bin 500 lira. Yat kimin? Yat zaten zenginin. Böyle şey olur mu? Siz inşallah gelirsiniz de bu milletin derdine deva olursunuz." dedi.

Kaynak:Haber Merkezi