27 ilaç daha ödeme listesine alındı

27 ilaç daha ödeme listesine alındı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan açıklamaya göre 2’si kanser ilacı olmak üzere 27 ilacın daha geri ödeme listesine dahil edildiği açıklandı. Ayrıca Bakan Selçuk bu kapsamdaki ilaçların 14’ünün de yerli ilaç olduğunu ifade etti.

Yeni İlaçlar Geri Ödeme Listesine Dahil Edildi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu resmi internet sitesinde yeni Sağlık Uygulama Tebliğine uygun düzenlemeler yayınlandığı açıklandı. Buna göre geri ödeme listesine 27 ilaç daha eklendi. Geri ödeme listesinde yurtdışından temin edilen 374 ve Türkiye’de üretilen ilaç sayıları ile toplam ilaç sayısının 8 bin 339 olduğunu belirten Selçuk konuyla ilgili “Sosyal Güvenlik Kurumu’na bu ekleme ile birlikte bedeli karşılanan yurtiçi ilaç sayısı 8 bin 366’ya ulaştı,” şeklinde açıklama yaptı.

Yeni kapsama alınan ilaçları da vatandaşların Sosyal Güvenlik Kurumu ile sözleşmeli olarak çalışan eczanelerden temin edilebileceğini belirten Bakan Selçuk, “ilaçların hastalara şifa olmasını temenni ederek onlara sağlıklı bir ömür dilerim,” diyerek temennide bulundu.

Listeye Alınan İlaçlar

Yapılan düzenleme ile geri ödeme listesine yani SGK tarafından karşılanan ilaçlar; antiinflamatuvar intestinal ilaç, enzim eksikliği tedavisinde kullanılan ilaç, sindirim sistemi ilacı, tansiyon ilacı, lipid düşürücü ilaç, topikal mantar ilacı, topikal cilt hastalıklarında kullanılan ilaç, topikal antiviral ilaç, topikal kortikosteroid ilaç, immunosupresan ilaç, kas gevşetici ilaç, antiepileptik ilaç, KOAH ilacı, enteral beslenme ilaçlarını kapsıyor.

Buna göre ilgili hastalıklar sonucunda tedavi kapsamında doktor reçetesi ile bu ilaçlara ihtiyaç duyanların SGK anlaşmalı eczanelerden ilaçları temin etmeleri mümkün olacak. Bu durumdan faydalanmak için sigorta kapsamında çalışılması ya da dışarıdan genel sağlık sigortası primlerinin ödenmesi gerekiyor.