Adet gecikmesi neden olur?

Adet gecikmesi neden olur?

Kızların ergenlik dönemine girmesi ile başlayıp, menopoz dönemine girmesi ile son bulan adet, diğer bir deyişle regl dönemi sağlığı yerinde olan kadınlarda 28 günde ortalama bir hafta süren bir döngüdür.

ADET GECİKMESİ NASIL ANLAŞILIR?
Ergenlik dönemi ile başlayan menstürasyon dönemi bazen kısa süreliğine bazen de oldukça uzun süren zaman dilimlerinde adet düzeni tam anlamı ile belli olmamaktadır. Bu durum karşısında soğuk kanlı hareket edilmeli, sebepleri araştırılmalı, eğer tedavi gerektiren bir durum tespit edilir ise de tedavi kesinlikle aksatılmamalıdır.

 

Öncelikle adet kavramını tanıyarak konuya başlamak daha doğru olacaktır. Ergenlik döneminde başlayan bu durum yumurtalıkların yumurta üretmesi ile birlikte döllenmeye hazır hale gelen bir rahim duvarı meydana gelmektedir. Yumurtada döllenme olmaması halinde yumurta çatlar ve adet dönemine girilir. Hormanel bir aksaklık söz konusu değil ise, her sağlıklı birey her ay 28 ila 35 gün aralığında adet döngüsü içerisinde olur. Adet döngüsünün başlangıcı itibari ile 28 gün sayılarak yeni adet döngüsü bulunabilir. Adet gecikmesi maksimum adet başlangıç tarihinden 35 gün sonrasında makimum 7 gün daha adet olmama durumu şeklinde açıklanabilir. Bunun altında yatan sebeplerin araştırılması gerekmektedir. Eğer sağlıklı bir bireyseniz adet döngünüz şaşmıyor ise adet gecikmesinde gebelik birinci sebep olabilir.

 

ADET GECİKMESİNE SEBEP OLAN FAKTÖRLER
Eğer sağlıklı bir bireyseniz adet döngünüz şaşmıyor ise adet gecikmesinde gebelik birinci sebep olabilir. Bunun için gebelik testi kitleri ile ev ortamınızda veyahut herhangi bir sağlık kuruluşunda betahcg tesleri ile gebelik araştırması yapılabilir. Bazı durumlarda kişinin fizyolojik değişimleri, psikolojik değişimleri de hormonlarına etki etmektedir. Bu durum da adet gecikmesine sebep olan faktörler arasında sayılabilir. Gebelik dönemi sonrasında doğum ile birlikte çoğu birey adet döngüsünü tekrar kazansa da bu tamamıyla kişinin fizyolojik yapısı ile ilgili olarak emzirme dönemde adet gecikmesi ya da kesilmesi gibi durumlar ile karşılaşılmaktadır. Gebelikten korunma yöntemlerinden biri olan doğum kontrol ilaçları da hormonal denge üzerinde etkili olarak adet gecikmesine sebep olabilmektedir. Tiroid sorunları, yumurtalık kistleri, diyabet, çölyak gibi hastalıklar, menapoz, normalin üstünde veya altında olan kilo, stresli bir yaşam adet gecikmesinde etkili olan faktörlerdir. Bu faktörler ile ilgili bir kadın doğum uzmanı ile görüşerek doğru bir yol haritası belirlenmelidir.

 

ADET GECİKMESİ TANI VE TEDAVİ UYGULAMALARI
Normal seyreden hayatınızda aniden gelişen bir adet gecikmesi problemi ile başbaşa kaldığınızda eğer nasıl hareket edeceğinizi biliyorsanız hiç bir şekilde endişeye kapılmamalısınız. Adet gecikmesi eğer 7 gün ve üzerinde ise bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşmenizde yarar bulunmaktadır. Hekiminiz, sizin hikayenizi dinledikten sonra fiziki muayene ve gerekli testlerin talebinde bulunacaktır. Tüm muayene ve tetkik sonuçlarına göre doğru tedavi yöntemlerine başlanarak adet döngünüzün normale dönmesi adına gerekli adımlar atılacaktır. Adet gecikmesinin doğru sebebi belirlenmeden herhangi bir ilaç kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Doğru sebep eğer gebelik ise kullandığınız her bir ilaç bebeğinizi kaybetmenize yol açabilir. Bunun için en doğru tedaviye doktorunuzun karar vermesi gerektiğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Çok daha büyük sağlık problemleri ile savaşmak zorunda kalmamak adına bilinçli hareket etmeli ve sağlığınızı hekimlere teslim etmelisiniz.