Aft Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Aft Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Aft, ağız içimiz de ve dilimiz de bir çok insanın karşı karşıya geldiği yeme, içme ve konuşma esnasında zaman zaman oldukça rahatsızlık veren bir problemdir.

Aft oluşumu ve sebepleri nelerdir sorusunda pek ok kişi doğru cevapları bulmak adına küçük araştırmalar yapmaktadır. Her an herkesin başına gelebilen bu rahatsızlık ağız içinde olduğundan yeme, içme ve konuşma gibi ihtiyaçlarda zorluklar çekilmektedir. Bu rahatsızlıktan en doğru şekilde korunmak ya da tedavi olmak için detaylı olarak bilgi sahibi olunması gerekir.

Aft Nedir?

Aft nedir sorusu her zaman an fazla merak edilen hastalıkların başında gelmektedir. Genel olarak aft lezyonları küçük ve ağrılı açık yaralar şeklinde ifade edilmektedir. Aftöz yaralar yani ülserler ağı içinde meydana gelen açık yüzeyli yara lezyonlarıdır. Aynı zamanda ağız içi bölgesinde yer alan yara çeşitleri içinde en fazla tespit edilen lezyon olması yönü ile önem taşımaktadır. Bu yaralar bazı kişilerde dudak ve yanak iç bölgesinde çoğalma eğiliminde olan ağız içi aft etrafı kırmızı renkli ve iltihaplı bir yumuşak dokuyla çevrili sarı ya da beyaz renkte tespit edilebilir. Aft oluşum belirtileri bulunmaktadır. Bunlar;

Ağız içinde yuvarlak, oval biçimli beyaz ya da sarımsı renkli küçük yara oluşması,

Ağrılı ve kırmızı renkli bir bölgenin hissedilmesi,

Ağız içinde bölgede karıncalanma oluşması,

Çevrede yer alan lenf düğümlerinde şişlik olması,

Vücut sıcaklığının artması,

Baş ağrısı ve halsizlik gibi şikayetler aft oluşum belirtileri olmaktadır.

Aft Neden Olmaktadır?

Boğazda, damakta ve diğer bölgelerde aft yarası oluşumu genel olarak toplumda olan her 5 kişiden birinde ortaya çıkmaktadır. Kadınlarda ve genç kızlarda daha sık görülen aft yarası ilk olarak çocukluk çağı ve yirmili yaşlarda meydana gelmektedir. Yaşın ilerlemesi ile beraber aft oluşumu riskinde birazda olsa azalma görülmektedir. Aft oluşum nedenleri arasında ağız travmaları, çikolata tüketimi, asitli meyveler, diş teli, uykusuzluk, duygusal stres, ağız temizleme sıvıları, bağışıklık sisteminde olan sorunlar, ağız içi bakterilere karşı alerji gelişimi, vitamin eksikliği gibi etkenler yer almaktadır.