Ağız kuruluğu neden olur? Ağız kuruluğu nasıl geçer?

Ağız kuruluğu neden olur? Ağız kuruluğu nasıl geçer?

Ağız kuruluğu yaygın görülen ağız rahatsızlıklarının başında gelmektedir. Ağız sağlığı pek çok kimse tarafından ihmal edilen bir konu olmasına rağmen özellikle ağız kuruluğu rahatsızlığı üzerinde dikkatle durmak gerekmektedir.

Ağız Kuruluğu Nedir, Niçin Olur?

Ağız kuruluğunun oluşumu günlük yaşamı olumsuz yönde etkilemektedir. Gün içerisinde en sık kullanılan organlardan olan ağız hem konuşma hem de beslenme için son derece önemlidir. Bu bakımdan ağız sağlığına dikkat etmek gerekmektedir. Ancak ağız kuruluğu pek çok kimse tarafından günlük yaşamda sık görülen rahatsızlıklar arasında yer alıyor. Ağız kuruluğunun oluşumu için tek bir yanıt bulunmamaktadır. Genelde tükürük bezlerinin yeteri kadar çalışmamasından yani yeterli salınımı yapmamalarından ötürü ağız kuruluğu görülmektedir. Ancak sorunun kaynağı birden fazla olacağı için ağız kuruluğunun nedenleri doğru şekilde tespit edilmelidir.

En Sık Görülen Ağız Kuruluğu Nedenleri Neler?

En sık görülen ağız kuruluğu nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

Farklı rahatsızlıkları gidermek için kullanılan tedavi amacıyla alınan ilaçlar yan etki olarak yaygın bir şekilde ağız kuruluğuna neden olmaktadırlar. Her ne kadar herkeste olmasa da yaygın bir şekilde kullanılan ilaçlar ağız kuruluğu yaratırlar. Özellikle alerji ilaçları, depresyon ilaçları, soğuk algınlığı ilaçları ile akne ilaçları en sık ağız kuruluğu yaratan ilaçlardır.

Susuzluğa bağlı olarak ağız kuruluğu da yaygın olarak görülmektedir. Uzmanlara göre genel sağlık yapısı için günde en az 2 litre su tüketmek gerekmektedir. Yeteri kadar su tüketmemek sonucunda genel sağlık yapısı olduğu kadar ağız da bu durumdan etkilenir ve kuruluk oluşur.

Tükürük bezlerinin yeteri kadar salınım yapmaması bir başka ağız kuruluğu nedenidir.

Zararlı alışkanlıklar sıklıkla ağız kuruluğuna neden olurlar. Bu bakımdan alkol ve sigaranın çok tüketilmesi ağız kuruluğu yaratır.

Sinirlerin zedelenmesi durumunda yeteri kadar uyarı yapılmadığından ağız kuruluğu yaygın olarak görülmektedir.

Ağız Kuruluğu Nasıl Geçer?

Ağız kuruluğu nasıl geçer sorusu için kuruluğa neden olan durumların tespit edilmesi önemlidir. Örneğin sıvı kaybından oluşuyorsa sıvı tüketimi arttırılmalıdır. Bunun yanında ilaçlardan kaynaklanıyorsa ilaçların dozu düşürülmelidir. Alkol ve sigara gibi alışkanlıkları bırakmak da ağız kuruluğunun tedavisi için etkili olacaktır.