Ailelere balık yağı kullanımı uyarası

Ailelere balık yağı kullanımı uyarası

Bilim Kurulu üyeleri tarafından ailelere balık yağının kullanımı ile uyarılar geldi.

Balık Yağı Konusunda Uyarı

Mevsimsel hastalıklar, koronavirüs salgını ve eğitimin başlayacak olması gibi nedenler neticesinde aileler çocuklarının hastalıklara karşı dirençli olmalarını sağlamak amacıyla balık yağı kullanmayı tercih ediyorlar. Ancak balık yağının kullanımı için Prof. Dr. Ateş Kara, Prof. Dr. Hasan Tezer, Prof. Dr. Ayper Somer, Prof. Dr. Güldane Koturoğlu, Dr. Cihan Avaroğlu tarafından ailelere uyarı geldi.

Uzmanlar konuyla ilgili olarak “uzun yıllar çocuk bağışıklık sistemi için çok gerekli olan ve ailelerin ilk tercihi olan balık yağının havadaki oksijen ile temas etmesi oksidasyona, bu durum ise koku, içerik ve etkinliğin azalmasına neden olmaktadır. Bu durum yağın etkisini azalttığı gibi çocuğun da içmesini engellemektedir. Bu yüzden çocukların sağlıkla ürünü tüketebilmeleri için oksijen ile birleşmemesine dikkat edilmelidir,” denildi.

Omega 3 Bağışıklık Sistemini Korur

Ayrıca kurul üyesi Prof. Dr. Ateş Kara da ailelere karşı uyarılarda bulundu. Mevsimin değişeceğinden, yüz yüze eğitimin yakında başlayacak olmasından ve koronavirüs salgını yüzünden ailelerin çok dikkatli olmasını isteyen Kara, bu dönemde çocukların bağışıklık sistemlerinin mutlaka desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi. Mevsim koşullarına bağlı enfeksiyon sıklığının artacağını belirten Kara, böylece koronavirüse karşı da çocukların daha çok savunmasız kalacaklarını belirtti. Uygun koşullara göre hazırlanmış balık yağlarının ise düzenli kullanımda özellikle Omega 3 bakımından zengin olması yüzünden bağışıklık sistemine katkı sunacağı ifade edildi.