Aloe Vera'nın cilde faydası nedir? Aloe Vera cilt bakımında nasıl kullanılır?

Aloe Vera'nın cilde faydası nedir? Aloe Vera cilt bakımında nasıl kullanılır?

Aloe vera faydaları bakımından çok eski zamanlardan beri tercih edilen ve özellikle cilt bakımı için tercih edilen bir bitki olma özelliği gösteren bitkidir. Cilde olan faydaları yüzünden kozmetik sektöründe de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Aloe Vera Nedir?

Şifalı bitkiler arasında öne çıkan aloe vera tanımı itibariyle köken itibariyle Afrika’da yetişmiş ve faydaları yüzünden günümüzde tüm dünyada bulunabilen bir bitkidir. Özellikle cilt bakımı ve ilaç yapımında özü kullanılmaktadır. Anti bakteriyel özelliğinden ötürü cilt bakımının yanında temizlik sektöründe de yaygın olarak tercih edilmektedir. Bitkinin yaprakları içerisinde bulunan öz sıvısı fayda göstererek başta cilt olmak üzere pek çok alanda yarar göstermektedir. Cildin daha parlak ve temiz bir görünüm kazanmasına neden olduğu gibi aynı zamanda yaşlılığa bağlı olarak görülen kırışıklıkların da giderilmesini sağlamaktadır.

Aloe Vera Faydaları Nedir?

Aloe vera faydaları bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Eski zamanlarda sağladığı yararlar yüzünden ölümsüzlük bitkisi olarak da adlandırılmıştır. Genel olarak tropikal iklimlerde yetişmesine karşılık yararlarından ötürü son zamanlarda ev ortamında da yaygın olarak yetiştirilmektedir. Yapraklarından elde edilen ve jel kıvamında olan sıvı başta cilt sağlığı olmak üzere pek çok yarara sahiptir.

Bu yararlar arasında antioksidan olması öne çıkmaktadır. Vücuttaki toksinlerin, lekelerin, siyah noktaların atılması için yararlı olan bu yapısı, bu sayede vücudun çok daha hoş bir görünüm kazanmasına ve aynı zamanda da yaşlılığa bağlı olarak görülen kırışıklıkların giderilmesine etki etmektedir. Ayrıca çeşitli yaraların ya da yara izlerinin de giderilmesi için etkili olmaktadır. Aloe vera detoks olarak tüketildiğinde ise sindirim sisteminin dengelenmesine ve hazımsızlık gibi sorunların da ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır. Yapısı itibariyle yüksek tansiyonun düşmesini sağlar ve içeriğindeki yüksek su miktarı sayesinde de ayrıca böbreklerde oluşan sorunların da giderilmesine etki eder.

Aloe Vera Nasıl Kullanılır?

Aloe vera kullanımı için farklı yöntemler bulunmaktadır. Yapraklarının içindeki jel cilde doğrudan uygulanarak yanık, sivilce ve çeşitli kırışıkların giderilmesine etkili olmaktadır. Bunun için jeli seyrelterek kullanmak gerekmektedir. Jel ayrıca saç bakımında da kullanılabilmektedir. Ayrıca yaprakları detoks haline getirilerek çıkan suyu da içmek büyük bir yarar sağlamaktadır.