Aşı deneylerinde Johnson and Johnson'dan sevindirici gelişme

Aşı deneylerinde Johnson and Johnson'dan sevindirici gelişme

Ünlü ilaç firması Johnson and Johnson’ın bir süredir üzerinde çalışmakta olduğu koronavirüs aşısında umut verici gelişme yaşandı. Geliştirilmekte olan aşıda, aşı adaylarının faz 1/2a klinik deneylerinde olumlu sonuçlar elde edildi.

Umut Verici Gelişme
Ünlü ilaç firması Johnson and Johnson’ın üzerinde bir süredir çalışmakta olduğu koronavirüs aşısının adaylar üzerinde denendiği 1/2a klinik faz deneylerinden ilk elde edilen sonuçlara göre aşının iyi şekilde tolere edildiği ve 800 katılımcının her birisine uygulanmış olan bir dozun bile katılımcıların neredeyse tamamında güçlü bir bağışıklık oluşturabildiği ortaya çıktı.

 

Yapılan çalışmalar kapsamında 18 – 55 yaş arasında ve 65 yaş ve üzeri deneklerde yapılan deneylerde, aşının güvenliği ve yan etkileri test edildi. Denemeler kapsamında elde edilen ilk bulgular, aşının bağışıklık kazandırmış olduğunu ve büyük ölçekli denemelere de geçilmesi için yeterli kadar güvenli olduğu da belirtildi.

 

Antikor Geliştirildi
Araştırmayı yürütenler, 18 – 55 yaş arasında olan katılımcıların yüzde 99 gibi büyük bir çoğunluğunda aşı yapıldıktan sonra virüse karşı 29 günlük antikor geliştirdiklerini saptadıklarını belirttiler. Virüs kapılmasına rağmen aşı sayesinde ateş, baş ağrısı, yorgunluk, vücut ağrıları ya da enjeksiyon bölgesi ağrısı gibi yan etkilerin de çoğunda hafif geçtiği ve birkaç gün içinde geçtiği de belirtildi. Bu kapsamda katılımcıların bazılarına ve istekli olanlarına testin parçası kapsamında aşının ikinci dozu enjekte edilecek.

 

Diğer yandan aşıyla ilgili olumlu gelişmeler artarak devam ediyor. Şu ana kadar aşı çalışmalarına ilk başlayan firmalardan olan İngiltere merkezli Novavax firması da aşı denemelerinde 3’üncü aşamaya geçtiklerini ifade etti. Aşının tamamlanması için son aşama olan 3’üncü aşamadan da olumlu sonuç alınırsa, virüs aşısı bulunmuş olacak. Ancak nasıl dağıtılacağı ve aşının etkisinin nasıl olacağı konusunda nihai aşının test edilmesi gerecek.