Ayak üşümesi neden olur? Üşüyen ayaklar nasıl ısınır?

Ayak üşümesi neden olur? Üşüyen ayaklar nasıl ısınır?

Ayak üşümesi birçok nedenden kaynaklanıyor olabilir. Bu yüzden ayak üşümesinin sebebinin öğrenmek için soğuk intoleransı durumu araştırılır.

Ayak üşümesi neden olur diye merak ediyorsanız muhtemelen daha önce bu konuda birçok sıkıntı yaşadınız. Genelde ayakların ısınmaması ve soğuk kalması nedeniyle ortaya çıkan bu durum, bazı insanlarda el ve ayakların ciddi bir şekilde soğuk olmasıyla kendini gösterir. Yaz kış soğuk olan el ve ayakların genelde kadınlarda olduğu görülmektedir. Özellikle istirahat halinde metabolizmal hareketin daha az olması bu duruma neden olabilir. Erkekler kadar yoğun enerji üretmeleri mümkün değildir.

Ayak Üşümesi Neden Olur?

Titremeler ve ayaklarda karıncalanma hislerinin yanı sıra, bazen hissizlikle birlikte ayaklarda soğukluk görülür. Genelde ayaklarla birlikte eller de ciddi bir soğukluk içindedir. Ayak üşümesinin sebepleri çok fazladır:

Yetersiz sıcaklık hissinin beraberinde ortamdaki havanın soğuk olması soğuğa intoleransı olanların ayaklarının üşümesine neden olabilir.

Dolaşım sisteminin bozuk olması da oldukça sıkıntılı bir durumdur. Kanın düzenli olarak akmasını sağlayan bu bölgelerden uzak kalan ayaklarınız ciddi bir soğukluğa neden olur.

Dolaşım sorunlarının görülmesi ve masa başında uzun saatler oturulması da ayakların üşümesine neden olur.

Ayakların zaman zaman havaya kaldırılması kan dolaşımını hızlandırır ve ayaklara kan gitmesini sağlar.

Kan hücrelerinin yetersiz olması durumunda, anemi görülebilir. Bu da el ve ayakların soğuk olmasına neden olabilir.

Şeker hastalığı, hiptiroidizm, vegan beslenme, sindirim sorunları ve B 12 vitaminin eksikliği de el ve ayakların üşümesine neden olur.

Ayak Üşümesi Nasıl Tedavi Edilir?

Ayak üşümesinin nedenlerine bağlı olarak tedavi başlar. Hipotiroid, kalp hastalıkları ya da benzer durumlarda doktor bazen egzersiz de tercih edebilir. Bu yüzden ilaçlarla tedavi edilen birçok durumda ayak üşümesinin düzeldiği görülmektedir.

Ayak üşümesinin tedavi edilmesi için ayakların sıcak tutulması ve uyku düzeninin oluşturulması gerekir. Ayakların esnetip hareket ettirilmesi ya da sigara kullanımının bırakılması son derece işe yarar bir çözüm olacaktır.

Ayrıca B12 vitamini, demir ve folat alımı da ayakların ısınmaması sorunun çözümünde tercih edilebilir. Sağlıklı beslenmek, düzenli egzersiz ve stresten uzak bir yaşam size kendinizi daha iyi hissettirecektir unutmayın!