Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?

Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?

Anne karnındaki bebeğin cinsiyetinin ne olduğu rahme düştüğü andan itibaren belli olmaktadır. Fakat bunun dışarıdan anlaşılması için belirli bir sürenin geçmesi gerekmektedir.

Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Belirlenir?

Her anne ve baba için bebeklerinin cinsiyeti büyük bir meraktır. Bebeklerde cinsiyetin belirlenmesi için ise biyoloji kanunları geçerli oluyor. Buna göre her insanda bulunan kromozomlar, bebeklerin de cinsiyetini tayin ediyorlar. İnsan vücudunda toplamda 46 kromozom bulunmaktadır. Erkek kromozomlarında bulunan 2 kromozom cinsiyeti belirlemektedir. Erkeklerde bulunan X, Y kromozomları ile kadınlarda bulunan X, X kromozomları yarılanırlar. Başka bir deyişle erkek kromozomu X ve Y şeklinde ikiye ayrılır. Spermlerin bazıları X bazıları da Y’den gelmektedir. Sperm ile kadın yumurtasında iki adet kromozom etki eder ve böylece cinsiyet belirlenir. Daha açık bir ifade ile erkekten gelen X ve Y spermlerinden hangisi yumurtayı döllerse bu durumda cinsiyet belli olur. X ile dölleme olursa kız, y ile dölleme olursa bebek erkek olmaktadır.

 

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Bebeğin cinsiyetinin belirlenme süresi genelde 12’nci haftadan itibaren anlaşılmaktadır. Esasında ilk başta, bebeğin hangi cinsiyette olacağı bellidir ancak bunun dışarıdan anlaşılması için 12 haftalık bir sürenin beklenmesi gerekmektedir. Ancak 12 haftalık süreçte bebeğin henüz gelişimleri net belli olmadığı için 16 ile 20’nci hafta arasında kontrol yapılması bebeğin cinsiyeti üzerine daha sağlıklı sonuçlar vermektedir.

 

Bebeğin Anne Karnında Duruşu Cinsiyet Belli Eder mi?

Bazı durumlarda bebeğin anne karnında duruşu ile de cinsiyet tahmini yapılabilmektedir. Ancak yine de bu durum bebeğin cinsiyeti üzerine kesin bir yargı içermemektedir. Bir diğer tahmin ise kız ve erkek bebeklerin kalp atışlarına göre olmaktadır. Buna göre erkek bebeklerin kalp atışları dakikada 140’tan aşağıda olmakta, kız bebeklerin ise 140’tan yukarıda olmaktadır. Ancak bu tahminler de yine kesin olarak bebek cinsiyeti öğrenme için tercih edilmezler. Sağlıklı ve kesin sonuç veren yöntem ultrason kontrolü yapılmasıdır.