Bilim Kurulu üyesi uyardı, vakalar 25 - 49 arasında yoğun

Bilim Kurulu üyesi uyardı, vakalar 25 - 49 arasında yoğun

Sağlık Bakanlığı koronavirüs Bilim Kurulu üyesi olan Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz tarafından önemli açıklamalar geldi. Dr. Kayıpmaz, Acil Servis’e başvuru yapanların büyük çoğunluğunu 25 – 49 yaşındakilerin oluşturduğunu ifade etti.

Virüs Yaş Ortalaması Düşüyor
Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Eğitim Görevlisi ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz salgının artmasına yönelik önemli açıklamalar yaptı. Kayıpmaz “öncelikle başvuruların yaşlarına bakmamız gerekiyor. Başvuru yapanlarda büyük vaka çoğunluğu 25 ile 49 yaş arasında görülüyor. Genel anlamında bakıldığında ise 15 ile 64 yaş aralığında hastaların daha çok tanı aldığı görülüyor. 25 ile 49 yaş arasındaki yoğunlaşmaya odaklanıldığında aslında günlük yaşamda aktif olan kimselerin daha yoğun enfekte olduğu görülüyor,” dedi.

 

Sık Görülen Rahatsızlıkları Söyledi
Özellikle gençlerin virüse yakalanmayacaklarını ya da yakalansalar bile kendilerine hiçbir şey olmayacaklarını düşünmelerinin hata olduğuna vurgu yapan Kayıpmaz, “Sadece 60 yaş üzerindekilerde hastalık ağır seyretmiyor. Gençlerde de ağır seyreden hastalar var. Gençlerde de yoğun bakıma yatan hastalar var. Ciddi solunum yetmezliği yaşıyorlar. Yani bu hastalık sadece ileri yaş grubunun bir hastalığı değil. Gençlerde gelinen noktada çok daha fazla görülüyor. Belirli bir yaş grubunun üzerinde ise çok daha ağır şekilde etkileri görülüyor. Genelde vefatlar yaşlı hastalardan olsa da gençler arasında da ölüm oranları görülüyor,” dedi.

 

Ayrıca Kayıpmaz virüs kapanların en çok yüksek ateş, kas – eklem ağrısı, halsizlik, boğaz ağrısı ve ishal gibi rahatsızlıklar yaşadığından bahsetti. Bu türden rahatsızlıkların yaşanması halinde ise mutlaka hastaneye gitmek gerektiğini ve başkaları ile de temastan kaçınmak gerektiğini vurguladı.