Böbrek ağrısı neden olur?

Böbrek ağrısı neden olur?

Böbrek ağrısı birçok kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen sağlık sorunlarından biridir. Peki böbrek ağrısı neden olur?

Böbrek ağrısı birçok insanın yaşam kalitesini olumsuz etkileyen, ciddi problemlerden biri olarak bilinir. Birçok hastalığa bağlı olarak görülen böbrek ağrılarında üşütme belirtilerine benzer belirtilerin göründüğü bilinir. Kişinin böbreğinin mi yoksa başka bir bölgesinin mi ağrıyor olduğunu bilmesi bazen zor olabilir. Bu durumda yapılması gereken en önemli şey, ağrının ve ağrıyan bölgenin doğru tanımlanmasıdır. Böbrek taşları, tümörler, anatomik sorunlar ve böbrek tümörleri gibi çok sayıda farklı problemin giderilmesi için cerrahi tedavi de tercih edilebilir.

Böbrek Ağrısının Belirtileri

Her insana göre değişecek olan bu ağrıların şiddeti zamanla azalıp artış gösterebilmektedir. Klinik tabloda genelde birçok belirti ortaktır. Böbrek ağrısının sebepleri şunlar olabilir:

Böbrek bölgesinde ağrı, şişkinlik, kızarıklık hissi

Kusma

Bilinç kaybı

İshal ve kabızlık

Kötü kokulu idrar

Çarpıntı

Ağızda kuruluk hissi

Kabızlık

Ateş

Sık ve az idrar yapma gibi idrar sorunları

Böbrek ağrısı için dahiliye, üroloji, nefroloji, genel cerrahi gibi bölümlere gidilir. Bu bölümlerde hastanın şikayetini ifade ederek incelemeler konusunda gerekli tetkiklerin yapılmasını istemesi sağlanır. Böylece elde edilen veriler ışığında hastanın altta yatan tespit edilerek tedaviye başlanır.

Böbrek Ağrısı Nasıl Geçer?

Günde en az 2,5 litre su tüketilmesinin önemi her geçen gün önem kazanmaktadır. Bu durumun ortaya çıkması için yeterli ve dengeli beslenmenin yanı sıra, sebze ve meyve gibi lifli gıdaların da tercih edilmesi gerekmektedir. Kötü alışkanlıklarına son vermesi gereken birçok kişi, vücut hijyenine de önem vererek bu tür ağrıların minimize edilmesini sağlayabilir.

Temel olarak böbrek ağrısı tedavisi böbrek hastalıklarından kaynaklanan sorunların düzeltilmesiyle yapılır. İlaçların böbrek üzerinde yan etkisinin olmaması, sağlık açısından herhangi bir sakınca yaratmaması istenir. Bu şekilde kullanıldığında dehidrasyon ve böbrek taşı gibi oluşumların ortadan kaldırılması hedeflenir.

Kameralarla idrar yolunun görüntülenmesi ve sistoskopi uygulamalarının gerçekleştirilmesi birçok sorunun ortadan kaldırılmasını sağlaya robotik tedavinin bir parçasıdır. Bu şekilde benzer birçok cerrahi girişimle tedavinin gerçekleşmesi mümkün olabilir.