Boğaz ağrısı nasıl geçer

Boğaz ağrısı nasıl geçer

Boğaz ağrısı şikayetleri kendine tıp dilinde faranjit ya da laranjit gibi tanımlar bulmaktadır. Bu tanımlardan faranjit, ağız bölgesinin arkasında oluşan ağrılı durumdur. Larenjit ise ses tellerinin ağrımasından meydana gelmektedir.

Her iki durumda da boğaz ağrısı bazen ses kısıklığı sorunlar da yaşanmaktadır. Boğaz ağrısı şikayeti ile mücadele edenlerin sıklıkla merak ettikleri boğaz ağrısı sebepleri, teşhis ve tedavisi ile birlikte evde bitkisel tedavi yöntemlerini yazımızın ilerleyen bölümlerinde sizler için hazırladık.

 

BOĞAZ AĞRISININ SEBEPLERİ

 

Basit bir ağrı gibi gözükse de altında yatan birçok sebebi bir arada bulunduran boğaz ağrısı küçük büyük herkesin ortak problemidir. Bebeklik çağlarından başlayarak, ergenlik, yetişkinlik ve yaşlılık dönemlerinde yani hayatın her çağında boğaz ağrısı problemi görülebilir. Bunun başlıca sebepleri virüs kaynaklı, bakteri kaynaklı, alerjik sebepler ile birlikte kötü hava koşulları olarak kendini göstermektedir. Tüm bunların yanı sıra bazen çocuk hastalıklarından olan kızamık, kabakulak ve su çiçeği gibi hastalıkların başından sonuna kadar boğaz ağrısı şikayetleri de oluşabilmektedir. Boğaz ağrısının meydana çıkmasında bir diğer etkili sebep ise alerjik durumlardır. Toz, evcil hayvan alerjileri en sık rastlanan örneklerdir. Kış ve yaz aylarında kapalı alanlarda kullanılan klimalar, dışarıda oluşan hava kirliliği, sigara ve benzeri tütün dumanına maruz kalma da boğazda tahrişe ve boğaz ağrısına sebep olabilmektedir.

 

BOĞAZ AĞRISI TEŞHİS VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

 

Boğaz ağrısı şikayetleri ile sağlık kuruluşuna başvurulması durumunda hastanın klinik hikayesi dinlenir. Şikayetleri öğrenilmeye çalışılır, ardından doktor tarafından tıbbi cihaz ve fiziki muayene yolu ile şikayetin tespiti yapılmaya çalışılır. Ancak, bazı durumlarda tıbbi cihaz ve fiziki muayene yeterli olmaz. Bu durumda ise boğazdan alınan bir örnek ile boğaz kültürü, yapılır. Boğaz kültürü sonucu daha doğru bir şekilde hastalık tanısı konulması açısından önem arz eder. Bazen uygulanan hızlı testler doğru teşhis ve tedavi yöntemi için uygun olmayabilir. Çok ciddi bir hastalığın habercisi de olabilen boğaz ağrısı sebebinin doğru ve kesin olarak bilindikten sonra gerekli tedavi yöntemleri uygulanır.

 

Boğaz ağrısı şikayeti ile gittiğiniz hekim tarafından yapılan tetkikler neticesinde hastalığın ana sebebi belirlendikten sonra tedavi süreci başlatılır. Bazen tedavi için fiziksel muayene yeterli olsa da ileri derecedeki ağrı şikayetleri için yeterli olmayabilir. Boğaz ağrısı sebebi ile birçok kişi doktorların ağrıyı sonlandıracak antibiyotik tedavisi uygulamasını istese de doktorlar özellikle de son yıllarda antibiyotiğin gereksiz kullanımından kaçınmaktadırlar. Vücudun hastalıklarla baş edebilecek yüksek bağışıklığı kazanması sebeplerine de dayanarak çok şiddetli bir durum olmadığı sürece basit boğaz ağrılarında antibiyotik tedavisi uygulanmamaktadır. Ağrı kesici, ateş düşürücü, soğuk algınlığından kaynaklı ağrılarda soğuk algınlığını gideren ilaçlar verilmektedir. Boğaz ağrısında, ağrı kesici olarak başvurulan yöntemlerden biri olan aspirin kullanımı kesinlikle kaçınılması gereken bir davranıştır. Sonu ölüme kadar gidebilen büyük sendromlara yol açabilmektedir. Kişisel tavsiyeler ile değil, sadece hekim tarafından yazılan reçeteli ilaçlar ile tedavi süreci sürdürülmelidir. Antibiyotik tedavisi gerektiren zamanlarda ise antibiyotik ilaçların her gün aynı saatlerde belirtilen doz miktarlarında alınması tedavi sürecinin çok daha kısalması ve tedavinin tamamlanması için önemli olduğunu da ayrıca belirtmekte yarar görmekteyiz. Gerek çocuklar, gerekse yetişkinlerde 3 günden uzun süren boğaz ağrısı şikayetlerinde en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesinde fayda bulunmaktadır. Erken tanının hayat kurtardığını da bir kez daha hatırlatmak isteriz.

 

 

 

BOĞAZ AĞRISINDA BİTKİSEL TEDAVİ UYGULAMALARI

 

 

Çoğu tedavilerde kullanılan ilaçların içeriğinde bitkisel ürünlerden yararlanılmaktadır. Doğada bulununan bitkiler yardımı ile ev ortamınızda hazırlayacağınız küçük ama faydalı ürünler sayesinde basit boğaz ağrılarınızı tedavi etmeniz mümkündür. Elma sirkesi ve bal karışımının içilmesi, gargara olarak kullanılması, ekinezya çayı, ada çayı, ekinazya ve adaçayı birleşimi ile yapabileceğiniz boğaz spreyi oldukça etkili yöntemler arasında yer almaktadır. Bunların yanı sıra C vitamini içeren gıdaların tüketilmesi, bol sıvı tüketilmesi de aynı şekilde tedavi sürecinde iyileşme hızını arttırmaktadır. Sigara tüketiminin sonlandırılması ise boğaz ağrısı tedavisindeki süreci kısaltacaktır. Aksi durumda tedavinin uzayabileceği, ağrı şikayetlerinin artabileceği unutulmamalıdır. Boğaz ağrısı şikayeti ile başa çıkarken, alkollü ve asitli içeceklerden uzak durulması boğaz sağlığı açısından büyük önem arz etmektedir. Boğaz ağrısı şikayetlerinde bir gerileme olmadığı sürece en doğru yöntem ise sağlık kuruluşundan destek almak olacaktır.