Boğaz şişliğine ne iyi gelir, boğaz ağrısı ve şişliğe iyi gelen yöntemler

Boğaz şişliğine ne iyi gelir, boğaz ağrısı ve şişliğe iyi gelen yöntemler

Oldukça hassas bir yapıya sahip olan boğazlar hiç ummadığınız bir anda farklı nedenlere bağlı olarak şişme ve ağrı yapabilir. Boğazlarda şişme meydana geldiğinde kişi yutkunma güçlüğü ve ağrı ile savaşmaya başlar.

BOĞAZDA AĞRI VE ŞİŞLİK SEBEPLERİ NELERDİR?

Bir gün önce kendinizi çok iyi hissederken, uykudan uyandığınızda sabah boğazlarınız şişmiş ve çekilmez bir ağrı ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumun ortaya çıkmasında etkili bir çok neden sayılabilir.

Enfeksiyonlar; en sık rastlanan sebeptir. Virüsler boğazlarda yaşam alanı bulduğunda ve bağışıklık sisteminizin zayıf bir anını yakaladığında ya faranjit olarak, ya soğuk algınlığı olarak ya da grip olarak isimlendirilen hastalıklar dolayısı ile boğazlar şişlik ve ağrı durumu gelişebilir. Bakteriler sebebi ile şişkinlik ve ağrı şikayetiniz bulunuyor ise antibiyotik kullanmak durumunda kalırsınız. Ancak virüs sebebi ile bu şikayetlere sahip olduysanız antibiyotik kullanmadan hastalığı atlatmanı gerekecektir.

Midede ekşime, reflü; bir diğer boğaz şikayetlerinde baş rol oyuncusudur. Reflü hastalığına sahipseniz, boğaz yanması, ağızda tat değişikliği, sesin kısılması, göğüste ağrı, kuru öksürük ve ağız kokusu gibi belirtileri de görebilirsiniz.

Alerjiye bağlı hastalıklar; çok az kişi tarafından bilinse de boğaz şikayetlerine yol açabilir. Toz, polen, gıda, ilaç alerjileri gibi türleri olan hastalıklar çok şiddetli ise anafilaksi ismi ile anılır. Bu gibi durumlarda boğazda aniden oluşan şişme, nefes alma sorunu, öksürük, baş dönmesi ve bayılma ya da karın ağrısı, çarpıntı gibi durumlar meydana çıkar ki böyle bir durumda hiç vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir.

Panik Atak; kökeni psikolojik olan bir rahatsızlık olup, bu hastaların da sıklıkla nefes alma problemi, boğazda tıkanma, çarpıntı gibi sorunlar yaşadıkları bilinmektedir.

Guatr; Tiroid bezleri ile ilişkili bir hastalık olup, boğazda şişkinlik, öksürme ve sesin kısılması gibi durumları beraberinde getirebilmektedir.

 

BOĞAZ ŞİŞLİĞİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Boğazlarınızın şiştiğini nasıl anlarsınız, belirtilerini yaşadığınız her durum boğaz şişliği midir? Şimdi yapacağımız açıklamalar sayesinde artık bu soruların cevabını bulabilirsiniz.

Boğazda ağrı ve kaşınma var ise,

Yutma ve konuşmada zorlanıyorsanız,

Boyun ve çenenin altında şiş bezeler oluşmuşsa,

Bademcikleriniz kızarmış ise,

Sesiniz kısılmışsa

Boğaz ağrısından bahsetmek mümkündür. Eğer ağrı enfeksiyon kaynaklı ise;

Ateş,

Öksürme,

Burunda akma,

Hapşırık,

Vücutta ağrı,

Bağ ağrısı,

Midede bulanma ve beraberinde kusma da görülebilir.

Kesinlikle evde vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gitmeniz gereken durumlar ise;

Ağrı bir haftadan uzun süre var ise,

Nefes almada zorlanıyorsanı,

Eklemlerde ağrı,

Kulaklarda ağrı,

38 derece üstünde seyreden ateş,

Boyun ve yüz bölgesinde şişkinlik,

Tükürükte kan gördüyseniz vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna giderek tedavi olmanız gerekecektir.

 

EVDE BOĞAZ ŞİŞLİĞİNİ VE AĞRISINI GEÇİRME YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Boğaz ağrısı ve şişkinlik şikayetlerinden bir an önce kurtulup eski sağlığınıza geri dönmek istiyorsanız, doktor tarafından verilen ilaçların yanı sıra evinizde uygulamanız mümkün olan yöntemler ile daha çabul bir iyileşme kaydedebilirsiniz. İşte bu yöntemler;

Tuzlu su gargarası,

Ballı ıhlamur çayı,

Ekinezya ve adaçayı,

Bol su içmek,

Bulunduğunuz ortamın havasını nemlendirmek,

Buharlı bir ortamda duş almak,

Yastık seviyenizi yükselterek uyumak,

Elma sirkesi ile gargara,

İçerisine sarımsak ilave edilmiş tavuk suyu çorba.

Tüm bu yöntemleri evinizde ilaçlarınızı alırken uygulamanız halinde çok daha kısa bir süre içerisinde iyileştiğinizi fark edebilirsiniz. Size sunduğumuz önerileri hekim kontrolünde uygulamanızı tavsiye eder, sağlıklı günler dileriz.