Çiğ beslenme zayıflatır mı, çiğ beslenme diyeti nasıl yapılır?

Çiğ beslenme zayıflatır mı, çiğ beslenme diyeti nasıl yapılır?

Kilo almak günümüzün en büyük sorunlarından birisi olduğu için etkili ve sağlıklı kilo vermek isteyenler çeşitli diyet yöntemleri deniyorlar. Son zamanlarda popüler olan çiğ beslenme ise kilo verme konusunda önemli avantajlar sağlıyor.

Çiğ Beslenme Nedir?

Çiğ beslenme ya da raw food olarak bilinen beslenme şekli, doğanın verdiği hali ile besinleri tüketmek anlamına gelmektedir. Bu bakımdan çiğ beslenme ile anılmaktadır. Çiğ beslenmede herhangi bir işleme tabi tutulmayan besinler, sağlıklı sindirim için gerekli olan yüksek miktarda enzimlerin alınmasını sağlamaktadırlar. Yiyeceklerin içindeki enzimler işleme tabii olduklarında ya da ısıtıldıklarında ortadan kayboldukları için çiğ olarak tüketilen besinler vitamin, mineral ve diğer bileşenler açısından yüksek verim sağlamaktadırlar. Aynı zamanda çiğ beslenme için ürünlerin dondurulmuş ya da GDO’lu da olmamaları sağlık açısından diğer önemli yararlar içinde yer almaktadır.

Çiğ Beslenme Diyeti Nasıl Yapılır?

Çiğ beslenme diyeti yapmak için öncelikle çiğ tüketmeye uygun olan besinlerin bilinmesi gerekmektedir. Bu diyet kapsamında tüketilecek besinler;

Mercimek,

Ceviz

Nohut

Esmer buğday

Ay çekirdeği,

Hindistan cevizi,

Avokado,

Zeytin yağı,

Rafine olmamış doğal yağlar diyet için uygunluk taşımaktadır.

Çiğ Beslenmenin Faydaları Nelerdir?

Çiğ beslenme diyeti yapmanın faydaları ise şu şekilde sıralanmaktadır;

Her şeyden önce çiğ olarak tüketilen besinler pişirme esnasında ısıdan kaynaklı olarak kaybolan enzimlerin korunması açısından önem taşımaktadır. Bu sayede çok daha yüksek bir yarar besinlerden elde edilmektedir.

Çiğ beslenme sayesinde daha sağlıklı yaşayabilirsiniz. Kilo almanızı önleyeceği gibi bu besinler aynı zamanda fazla kilolarınızdan kurtulmanız için de harika bir fırsat sunacaklardır.

Çiğ beslenmeye uygun gıdalar aynı zamanda yüksek mineral, protein ve vitamin kaynağıdırlar. Bu sayede çeşitli hastalıklara karşı bağışıklık sisteminizin güçlenmesine neden olurlar ve hastalıkları daha kolay atlatmanıza sebep olurlar.

Çiğ beslenmede kullanılacak gıdaların tüketilmesi için herhangi bir belirli yöntem bulunmamaktadır. İster farklı yiyeceklerin içine karıştırarak, ister doğrudan tüketerek beslenmek mümkündür. Ancak bu noktada dikkat etmeniz gereken besinlerin pişirme işlemine maruz kalmamaları yani tamamen doğal halleri gibi tüketilmeleri olmalıdır.