Çin'in ürettiği Covid-19 aşısı ülkemizde ilk kez kullanıldı

Çin'in ürettiği Covid-19 aşısı ülkemizde ilk kez kullanıldı

2019 yılının Aralık ayından beri sırayla tüm dünya ülkelerinin savaş halinde olduğu Covid-19 için aşı çalışmalarında belli bir noktaya gelindi. Çin’de üretilen bir Covid-19 aşısı, İstanbul’da gönüllü olan birisinde ilk kez denendi.

Çin Tarafından Kullanılan Aşı Türkiye'de Denendi

Covid-19 aşısını bulmak için tüm ülkeler çalışmalarını sürdürürken, bu ülkeler arasına virüsün ilk yayılmaya başladığı yer olan Çin de girdi. Çin tarafından üretilen Covid-19 aşısı, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TUSEB)’nın onaylamasının üzerine ülkemize getirildi. Faz 3 klinik çalışmalarının başlamasıyla birlikte, aşının denenmesi için ilk gönüllü kendisini gösterdi. Acil Tıp Uzmanı Dr. Cem Gün, aşının kendisi üzerinde uygulanmasını kabul etti ve böylece aşı ilk kez ülkemizde denenmiş oldu.

Prof. Dr. İftihar Köse, “Gönüllü olması bizim için mutluluk verici”

Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. İftihar Köse, aşının uygulanması için ilk etapta birisinin gönüllü olmasının oldukça mutluluk verici bir durum olduğunu dile getirdi. Köse, “Aşılama enfeksiyon hastalığından korunmada en önemli yollardan biridir. Neredeyse 1 yıldır Covid-19 ile uğraşmaktayız. Vaka sayılarının azalmamasından bu yolda çok da yol kat edemediğimizi görüyoruz. Aşı herkes için bir umut ve biz de aşıdan çok umutluyuz” diyerek konuya dair düşüncelerini ifade etti.

Gönüllü olan Acil Tıp Uzmanı Dr. Cem Gün, öncelikle gönüllü olduğunu kabul ettiği bir form imzaladı ve daha sonra Dr. Cem Gün’e aşısı vuruldu. Yapılan testlerde Acil Tıp Uzmanı Dr. Cem Gün’de herhangi bir şekilde Covid-19 bulgusunun olmadığı söylendi. Gün, aşıyı vurulmadan önce heyecanlı olduğunu dile getirirken, sözlerine şunları ekledi, “Hocamızın da dediği gibi çok fazla yol kat edemedik ama tüm sağlık çalışanları ellerinden geldiğince çalışıyorlar. Aşı tüm koruma yöntemlerinin en önünde gelen bir korumacı olacak.”