Cinsel yolla bulaşan hastalıklar hangileridir?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar hangileridir?

Cinsel yolla bulaşan 30'dan fazla bakteri, virüs gibi hastalık meydana getiren unsurlar olduğunu biliyor musunuz? Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan hangileri kadınlarda, hangileri erkeklerde görülür? Bu tip hastalıklardan hangileri tedavi edilebilir durumdadır?

Cinsel yollarla bulaşan hastalıklardan korunma yöntemleri ve daha fazla bilgi için sizleri detaylı olarak bilgilendiren bir formatla karşınızdayız.

CİNSEL YOLLA BULAŞAN KADIN HASTALIKLARI

Cinsel temas ile bulaşan hastalıkların büyük bir bölümü belirti göstermediğinden kişi bu hastalığın kendisinde olduğunun farkında değildir. Dolayısı ile partnerine bu hastalığı rahatlıkla bulaştırabilmektedir. Şimdi sırası ile kadınlarda en sık rastlanan cinsel temasla bulaşan hastalıkları tanıyalım.

HPV; Cinsel ilişki ile birlikte cilt teması ile kolaylıkla bulaşmaktadır. Ağız, boğaz ve genital bölgeyi direkt olarak etkiler. Cinsel organda ve boğaz bölgesinde siğil meydana gelmesine yol açar. Kendiliğinden düzelebildiği gibi, düzelmediği durumlarda rahim ağzı kanserinin oluşmasında etkili olabilir.

Bel Soğukluğu; Neisseria gonore isimli bakterinin yol açtığı enfeksiyon hastalığıdır. Korunmasız cinsel ilişki, anal ve oral temas yöntemleri ile bulaşıcı olmaktadır. Vajina, anüs, follop tüpleri, serviks, gözler hastalığın enfekte olabileceği verimli ortamlardır. Bu hastalığın bulaşmasında en büyük etken kişinin birden fazla kişi ile cinsel temasta bulunması, cinsel temasta korunmamasıdır. Eğer sık idrara çıkma hissi, vajinada akıntı, boğazlarda ağrı, ateş gibi belirtiler bulunuyor ise en yakın sağlık kuruluşuna gidilerek şikayetler aktarılmalı ve hastalığın araştırılması istenmelidir. Kısırlık gibi oldukça sıkıntılı bir sonuca götüren bu hastalığın tedavisi ve erken tanısı önem taşımaktadır.

Klamidya; Hastalık ilk bulaştığı dönemlerde belirti vermese de ilerledikçe vajinal akıntı, ağrılı ilişki, ara regl kanamaları gibi belirtileri zamanla yaşanabilir. Cinsel organlara temasla bulaşabilir, oral seks ise boğazlarda ciddi enfeksiyona yol açabilir.

Genital Herpes; Genital bölgede ağrının hakim olduğu bir enfeksiyon hastalığıdır. Vajina, anüs ve kalça bölgesinde su kabarcıkları olarak kendini gösterebilir. Hamile anne adayında hastalık var ise normal doğum ile bebeğe hastalık bulaşabilir.

Frengi;Oldukça ciddiye alınması gereken bir tür enfeksiyon hastalığıdır. Cinsel organlar başta olmak üzere, anüs, rektum, el ve ayak tabanlarından belirtileri meydana gelmektedir. Bitkinlik hali, ateş, baş ağrısı, saç dökülmesi gibi belirtilerin de eklenmesi halinde hastalığın ciddiyetinin arttığı düşünülebilir.

Uyuz; Cinsel yolla bulaşabildiği gibi ortak kullanılan havlu, nevresim gibi eşyalar aracılığı da bulaşım sağlar. Sivilceye benzeyen kaşıntılı görünümler bu hastalığın habercisi olabilir.

Molluscum contagiosum; Daha çok çocuklarda rastlanan bir virüs olsa da yetişkinlerde görülmesi cinsel temasla bulaştığını işaret etmektedir. Kendini deride oluşan siğiller ile gösterir.

HIV; Bağışıklık sisteminin en büyük düşmanıdır. Virüs kan, meni, anne sütü, vajinal sıvılarda bulunur, cinsel temas, anne sütü, ortak iğnelerin kullanımı ile kişiden kişiye bulaşabilir. Uzun yıllar belirti göstermese de kişi taşıyıcı olabilir.

Hepatit B;Cinsel yolla, kan ile anneden bebeğine bulaşabilen bir hastalık olup, vücutta en çok etkilediği organ Karaciğerdir.

CİNSEL YOLLA ERKEKLERE EN SIK BULAŞAN HASTALIKLAR

Cinsel yollarla bulaşan hastalıklar aynı şekilde erkeklerde de görülmektedir. Ancak, aynı hastalıklar erkeklerde farklı belirtiler ile kendini göstermektedir. İşte bu hastalıklar ve belirtileri;

Klamidya; İdrar yaparken hissedilen ağrı ve peniste akıntı meydana gelmesi,

Genital Herpes; Kaşıntı, ağrı, su kabarcıkları,

HPV; Karnıbahar görünümünde siğil ve peniste kaşıntı,

Bel Soğukluğu; İdrar yaparken yanma, testislerde ağrı, peniste akıntı meydana gelmesi,

HIV; Ateş, deri döküntüsü, boğazlarda ağrı, lenf bezlerinde şişme,

Trikomoniyaz; Erkeklerde çok az görülse de yine bilinmesinde fayda bulunmaktadır. Peniste kaşıntı, idrar yaparken ağrı ve peniste akıntı bu hastalığın habercisi olabilir.

CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLARDAN HANGİLERİ TEDAVİ EDİLEBİLİR?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan; bel soğukluğu, klamidya, genital herpes, frengi, uyuz, trikomoniyaz tedavisi mümkün olan hastalıklardır.

CİNSEL YOLLARLA BULAŞAN HASTALIKLARI ÖNLEME YÖNTEMLERİ

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların önüne geçilmesi için öncelikli olarak bireylerin tek eşli olmayı tercih etmeleri gerekmektedir. Tek eşlilik her zaman çözüm olmasa da prezervatif gibi korunma yöntemleri ile cinsel hastalıklardan korunmak mümkün olacaktır. Hepatit ve HPV gibi bulaşıcı cinsel hastalıkların önüne ise aşı ile geçilebilmektedir.