Çocuklarda coronavirüs belirtileri

Çocuklarda coronavirüs belirtileri

İngiliz bilim adamları corona virüsün belirtilerinin yaşa göre düzenlemesi için bildirimde bulundu. Çocuklarda en yaygın belirtilerin ateş, yorgunluk ve baş ağrısı olduğunu belirten bilim adamları buna uygun bir düzenlemenin yapılması gerektiğini belirtti.

Corona Virüs Belirtileri

İngiltere’de King’s College of London’daki araştırmacıların çocuklar üzerinde yapmış olduğu araştırmaya göre Corona virüsün yaygın belirtiler ortaya çıkardığını tespit etti. Buna göre ateş, yorgunluk, tat veya koku kaybı, öksürük ve baş ağrısı çocuklarda corona virüs belirtileri arasında ilk sıralarda bulunuyor.

DSÖ tarafından hazırlanan yetişkinlerin baz alındığı listede en yaygın belirtilerin ise kuru öksürük, yorgunluk, boğaz ağrısı, tat ve koku alma kaybı, ishal olduğu belirtilirken baş ağrısının ise daha seyrek belirtiler arasında olduğu vurgulanıyor.

Çocuklardaki Yaygın Belirtiler Yetişkinlerden Daha Farklı

Covid-19 araştırmacı ekibi yeni verilerin çocuklar ve yetişkinler arasında çeşitli farklılıklara sahip olduğunu belirtiyor. Çalışmayı yöneten Tim Spector ise insanlara koku duyusu kaybı, ateş, öksürük gibi durumlarla ilgili takıntılar yerine yaşlara göre belirtilerin neler olduğunu anlatmamız gerekir diye konuştu.

Çocuklarda Ortaya Çıkan Belirtiler

Bilim insanları bu çalışmaya bağlı olarak 16 bin çocuktan Covid-19’a yakalanan 198 çocuğun şikayetlerini değerlendirdi. Covid-19’a yakalanan çocukların en sıklıkla yakalandığı şikayetler arasında ise yüzde 55 oranıyla yorgunluk, yüzde 54 oranıyla ateş ve baş ağrısı bulunuyor. Bununla birlikte çocukların yaklaşık yüzde 38 kadarında ise boğaz ağrısı mevcutken, diğerlerinde ishal, olağandışı deri döküntüleri mevcut hale geldi.

Çocukların Yarısında Dünya Sağlık Örgütü’nün Belirttiği Semptomlar Yok

Ayrıca Araştırmanın yöneticisi Tim Spector, test sonucuna göre pozitif çıkan ancak çeşitli semptomları olan çocukların Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmiş olan üç ana belirtiye sahip olmadığına dikkat çekti. İngiliz hükümetine uyulması halinde semptomatik enfeksiyonların yarısının kaçırılacağını belirten Spector, virüsün yetişkinlerde ve çocuklarda farklı şekilde ortaya çıktığından dolayı insanları bilinçli olma konusunda uyardı. Belirti gösteren çocukların okuldan uzak tutulması gerektiğini belirten Spector, bu tarz bulgulardan yola çıkarılarak çocukların okula gönderilmeden önce teste tabi tutulması gerektiğini ifade etti.