Çocuklarda tuvalet eğitimi

Çocuklarda tuvalet eğitimi

Çocuk gelişimi eğitimlerinde belki de en sancılı süreç tuvalet eğitimi esnasında geçmektedir. Burada ebeynler oldukça fedakar ve sabırlı olmalıdır. Kız çocukları ve erkek çocukları arasında tuvalet eğitimi yönünden farklılık bulunduğu unutulmamalıdır.

Aynı yaşta olan kız çocuğu ile erkek çocuğu aynı dönemde tuvalet eğitimini tam anlamıyla alamayabilir. Erkek çocukları Maalesef ki bu eğitimi biraz daha geç kavramaktadır. Tuvalet eğitimini nasıl vereceğini bilmeyen anne ve babalar için eğitime başlamada doğru zaman, eğitim hazırlıkları, hangi uygulama doğrudur, gece tuvalet eğitimi esnasında nasıl davranılmalı gibi soruların yanıtlarını hazırladık.

TUVALET EĞİTİMİNE BAŞLAMADA DOĞRU ZAMAN

Tuvalet eğitiminde zamanlama en önemli koşuldur. Eğer anne ve babalar bu zamanlamayı doğru yaparlarsa başarı kaçınılmazdır. Çocuğun tuvalet eğitimine hazır olduğu zaman dilimini anlamak için çocukların gözlenmesi gerekmektedir. Çünkü her çocuk aynı yaş diliminde bu eğitime hazır olmayabilir. Çocuklar bu noktada bir diğeri ile kıyaslanmamalıdır. Bir arkadaşınızın çocuğu eğer 18 aylık iken tuvalet eğitimini tamamlamış ise çocuğunuzdan bu davranışı beklemeniz yanlış olacaktır. Fiziki yapıları gereği kas gelişimleri çocukların tuvalet eğitimine başlama zamanlarını belirlemektedir. Gözlemleriniz neticesinde çocuğunuz eğer kendi kıyafetlerini değiştirme noktasında bir çaba sarf ediyor ise, ıslanmış bebek bezinden rahatsızlık duyarak bu bezden kurtulmaya çalışıyor ise, beslenme konusunda alışkanlıkları gelişmiş ve beslenme ile doğru orantılı olarak tuvaletini yapma zamanları doğru orantıda gidiyor ise, tuvalet eğitimi vermeye çalışan ebeveynlerinden belli başlı cümleleri aklına yerleştirmiş ve bunu anne babasına iletmeye başlamış ise çocuğunuz tuvalet eğitimini alarak kısa sürede tamamlama yoluna girmiş demektir. Ancak kesin olarak 18 aylık iken ya da 24 aylık iken diye bir cümle kurmak doğru değildir. Doğru olan çocuğun kendini hazır hissettiği yaş dilimidir. Çocuğu hazır olmadığı halde zorlamak bu eğitimden uzaklaşmasına sebep olabilir.

TUVALET EĞİTİMİNE HAZIRLIK
Tuvalet eğitimen başlamadan önce bir hazırlık aşaması olduğu unutulmamalıdır. Anne ve babalar bu konuda çocuğun bir an önce tuvalet eğitimini bitirerek öğrenmesini istemektedirler. Bu düşünce ile eve alınan lazımlıklar ilk alıştırma aşamasında çok faydalı olmamaktadır. Bunun yerine hazırlık aşamasında çocuğun bezini değiştirme yeri olarak tuvalet belirlenmelidir. Bez tuvalette değiştirilirken de çocuğa tuvaletin burada yapılacağı fikrinin aşılanması önemlidir. Bez değiştirme eylemi sonrasında ebeveynler çocukları ile birlikte el yıkama eylemini gerçekleştirmelidir. Tuvalet fikri çocuğun zihnine yerleştikten sonra lazımlık kullanılması konusunda eyleme geçilmelidir. Burada ödül sistemi devreye girmelidir. Eğer lazımlık kullanılır ise çok sevdiği bir oyuncak veya yiyecek ile ödüllendirilmelidir.

TUVALET EĞİTİMİNDE BAŞLANGIÇ AŞAMASI

Tuvalet eğitiminde başlangıç aşaması için ilk koşul lazımlık fikrine alışan çocuğun sıklıkla lazımlığı ziyaret etmesini sağlamak, lazımlığın muhakkak surette tuvalet alanı dışarısına çıkarılmamasıdır. Yemeklerden sonra lazımlığa giden çocukta tuvaletini yapma güdüsü oluşacaktır. Lazımlık kullanımı esnasında eğer lazımlık dışarısına taşan çiş ya da dışkı görüldüğünde çocuğun bu konuda azarlanmaması, gönlünü kıracak cümlelerin kurulmaması eğitimde önemli koşullardan biridir. Ters bir tepki alan çocuk lazımlık kullanmayı bırakarak bezini kullanmaya devam edecektir. Bu koşullar ile birlikte tuvalet eğitiminde başarıyı yakalayan çocukların ödüllendirilmesi onları teşvik edecektir. Bu ödüller mutlu olacakları yeni bir oyuncak veya sevdikleri bir yiyecek olabilir.

TUVALET EĞİTİMİNDE GECE EĞİTİMİ NASIL OLMALI?

Belki de tuvalet eğitiminin en son ama son olduğu kadar zor aşaması olan gece eğitimidir. Lazımlık kullanmaya alışan çocuk önce tuvalet kullanmaya alıştırılmalıdır. Gündüz iyi giden eğitim, gece bazen beklediğiniz gibi gitmeyebilir. Çünkü çocuklar kas gelişimleri sebebi ile gece tuvaletlerini tutma noktasında biraz daha zayıftır. Bu sebeple gece odalarında lazımlık bulunması çocukların gece de tuvaletlerini lazımlığa yapmaya teşvik edecektir. Normal tuvalete gidene kadar altını ıslatabilme ihtimalleri yüksektir. Yine altını ıslatma ihtimaline karşı su geçirmez alezler yatağına konulmalı, bir iki gece de olsa bez kullanmadan yatmaları sağlanmalıdır. Eğer gece altını ıslatmıyor ise bu durumda gece de bez kullanmaktan kaçınılmalıdır. Yataktan her kuru kalktığı sabah muhakkak onu övecek sözler söylenmelidir. Bu sözleri işiten çocuk yaptığının doğru olduğunu kavrayarak yatağını ıslatmaktan çekinecek, gece lazımlığını yada tuvaleti kullanma eğitiliminde olacaktır. Burada çocuktan daha çok anne ve babalara görev düşmektedir. Eğitimin tamamlanması için büyük bir sabrın ve özverinin sizleri beklediğini unutmamalısınız.