Cüzzam (Lepra) hastalığı nedir, cüzzam hastalığı belirtileri ve tedavisi

Cüzzam (Lepra) hastalığı nedir, cüzzam hastalığı belirtileri ve tedavisi

Bakteri kaynaklı bir enfeksiyon hastalığı olan cüzzam, günümüzde tedavisi olan hastalıklar arasında yer almaktadır. Hastalıkta kimler risk altında, belirtileri ve tedavisi hakkında merak edilen tüm konuların cevabı yazımızın devamında.

CÜZZAM NEDİR?

Cüzzam hastalığı olarak bilinen, enfeksiyon hastalığı Mycobacterium leprae isimli bir tür bakterinin sinir hücrelerine saldırısı sonucunda meydana gelmektedir. Ciltte, gözlerde, burunda ciddi anlamda hasara yol açmaktadır. Tedavide geç kalınması halinde eller ve ayaklarda felç durumu gelişebilir, gözlerde körlük derecesinde görme kayıpları yaşanabilir. Hastalığın belirtilerini yaşayanların acil olarak bir sağlık kuruluşuna gitmeleri halinde eğer teşhis cüzzam hastalığı olarak konulmuş ise ivedi olarak tedavi başlanır. Tedavi sürecinde olan hastalar, diğer kişileri hastalığı bulaştırmazlar. Oldukça eski yıllarda dünya üzerinde her yıl hemen hemen 250.000 kişinin cüzzam hastalığına yakalandığı gerçeği, o dönemlerin kabusu olmaktaydı. Ancak, bu durum zaman ilerledikçe, tıptaki gelişmeler ile birlikte yerini yeni umutlara ve tedavi yöntemlerine bıraktığı için günümüzde hastalığa yakalanma riski çok düşük, hastalığa yakalananların sayısı hiç yok denilecek kadar az miktardadır.

CÜZZAM NASIL BULAŞIR?

Geçmiş yıllarda sıklıkla rastlanan bulaşıcı hastalık vakalarından biri olan cüzzam, grip ve nezle gibi öksürme, hapşırma gibi hareketlerle anlık bir bulaş riski taşımamaktadır. Cüzzam hastalığına yakalanmış ve tedavi edilmemiş bir kişi ile aylar, hatta yıllarca yakın bir temas halinde bu hastalık bulaştırıcı olmaktadır. Günlük hayatınızda tokalaşma, sarılma, yolculuk esnasında yan yana oturma, yemek yeme gibi yaptığınız işler sırasında bu hastalığı kapmanız çok da mümkün değildir. Hamilelik döneminde hastalığa yakalanmış bir anne adayı bebeğine bu hastalığı bulaştırmaz. Hastalık cinsel yollarla bulaşmaz.

CÜZZAM BELİRTİLERİ NELERDİR?

Cüzzam hastalığı hakkında günümüzde halen daha birçok kişi endişe duysa da bu hastalığa karşı insanlarda doğal olarak kazanılmış bir bağışıklık sebebi ile hastalığa yakalanma riski çok düşük bir orandadır. Dünya ülkelerinden, Afrika, Mozambik, Demokratik Kombo Cumhuriyeti, Etiyopya, Madagaskar, Nepal, Nijerya, Tanzanya, Myanmar, Bangladeş, Hindistan, Endonezya, Filipinler, Sri Lanka ve Brezilya gibi ülkelerde 2011 ve 2015 yılları arasında Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 1000 den fazla vaka görülmüştür. Hastalığın cilt hücrelerine zarar vermesi sebebi ile ortaya çıkan belirtiler;

Renksiz bir cilt üzerinde leke oluşması,

Deride nodül büyümesi,

Ciltte kalınlaşma, döküntülü bir cilt dokusu,

Ayak tabanında meydana gelen ülser,

Yüz ve kulak memelerinde şişlik oluşması,

Kaş ve kirpiklerde dökülme

Sinirlerin hasar görmesi neticesinde ortaya çıkan belirtiler;

Etkilenen alanda uyuşma,

Kasların zayıflaması ve felç durumu,

Sinir hücrelerinin genişlemesi,

Körlük derecesinde görme kaybı

Mukoza zarının zarar görmesi neticesinde ortaya çıkan belirtiler;

Burun tıkanmaları,

Burun kanamaları

Meydana gelecektir.

CÜZZAM HASTALIĞINDA TEŞHİS VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Cüzzam hastalığında tanı koyulması için, hastanın yaşadığı belirtiler neticesinde sağlık kuruluşuna başvurması gerekmektedir. Hastadan alınan cilt ve sinir biyopsisi ile birlikte mikroskobik inceleme yapılmaktadır. Bunun yanı sıra his kaybı oluşup oluşmadığını test etmek adına fiziksel muayene ve çeşitli testler uygulanarak hastalığın teşhisi koyulmaktadır. Hastalığın pozitif olarak teşhisinden sonra tedavi süreci vakit kaybetmeden başlanmalıdır.

Cüzzam hastalığında tedavi çoklu ilaç tedavisi adı verilen iki ya da üç adet antibiyotik ilaç tedavisi ile başlar. Hastalığın tedavisi öyle basit bir grip tedavisi gibi bir haftalık değil, bir yıl ile iki yıl aralığında olmaktadır. Tedavi sürecinde hastaların dikkat etmesi gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Bu kuralları ise şu şekilde sıralamak mümkündür;

His kaybı yaşanması halinde doktorunuzla irtibat kurmalısınız,

Doktorunuz tarafından talimat verilmediği sürece antibiyotik ilaçları asla bırakmayın,

CÜZZAM TEDAVİ EDİLMEZ İSE NE OLUR?

Tedavide geç kalınması veya tedaviden kaçılması durumunda cüzzam hastalığı kişide;

El ve ayaklarda kalıcı felç,

El ve ayak parmaklarında şekil bozukluğu ile birlikte parmak kısalması,

Ayaklarda kronik hale gelen nodüller,

Görme kaybı,

Kaşlarda dökülme,

Burun şeklinin bozulması

Ağrı yapan sinirler,

Deride yanma duyusu.

Gibi durumların oluşması yüksek bir orana sahiptir. Cüzzam hastalığına karşı şüphelerinizin bulunması halinde vakit kaybetmeden tedavi olmanızı tavsiye ederiz.