Diş ağrısı nasıl geçer?

Diş ağrısı nasıl geçer?

Diş ağrısı insana hayatı çekilmez hale getiren oldukça rahatsız edici ve acı verici bir ağrıdır. Diş ağrılarına yol açan birçok sebep bulunmaktadır.

Diş ağrısının sebeplerini ve diş ağrısını geçirmenin yöntemlerini sizler için derledik.

DİŞ AĞRISINA YOL AÇAN SEBEPLER
Diş ağrısı problemi yaşanıyor ise altında yatan kaynakların doğru tespit edilmesi gerekmetedir. Bunun için ise diş ağrısı çekmektense diş hekimine muayene olunmasını tavsiye ederiz. Diş problemleri tedavi edilmediği takdirde kalp başta olmak üzere vücutta birçok organa zarar verebilmektedir. Şimdi sırası ile diş ağrısına sebep olan faktörleri inceleyelim.

• Çürük Diş; Dişlerin çürümesi özellikle doğru diş bakımının yapılmaması ve zararlı yiyecek ve içeceklerin tüketimi, zararlı alışkanlıkların olmasından kaynaklanır. Çürüyen dişte çürük başlangıçta yüzeysel olsa da, dikkat edilmediği ve tedavi edilmedi sürece dişin tüm yapısını bozmakta, sinirlere kadar ulaşan çürük yüksek diş ağrılarına yol açmaktadır.

• Dentin Hasssasiyeti; Diş etlerindeki çekilme problemi sebebi ile dişler hassaslaşmaktadır. Hassaslaşan dişlerde soğuk ve sıcak gıda ve içeceklerin tüketilmesi halinde ağrı meydana gelmektedir. Diş eti tedavisi ile bu durumun önüne geçmek mümkündür.
• 20 Yaş Dişleri; Sadece 20 yaşında çıktığı düşünülen 20 yaş dişleri çocukluk döneminin atlatılmasının ardından yetişkinlik döneminde ya da daha ileri yaşlarda çıkar. Ancak, bu dişler çıkarken hemen yanındaki dişlere zarar verebilir. Ya da tam çıkamadığı için şiddetli ağrıya, çürümeye sebebiyet verebilir. Çektirmek en kolay çözümdür.
• Diş Etlerinden Kaynaklanan Ağrılar; Diş etlerinde oluşan çekilmeler, apseler diş ağrılarına yol açabilir.
• Yansıyan Diş Ağrısı; Bazen ağzımızda bir dişin ağrıması diğerine yansır ya da iki üç diş erisindeki dişe yansır. Böylelikle yansıyan diş ağrısı oluşur. Özellikle de yirmi yaş dişlerinde diş ağrısının baş ağrısına kadar sebep olduğu bir gerçektir.
• Sinüzit; Sinüzit sebebi ile oluşan ağrılar çoğu zaman diş ağrısı gibi hissedilebilir.

GECE OLUŞAN DİŞ AĞRILARINI GEÇİRME YÖNTEMLERİ
Diş ağrıları özellikle gece saatlerinde daha çok yaşanır. Gece damarların içerisinde bulunan basıncın artması diş ağrılarının daha yoğun hissedilmesine neden olur. Diş ağrıları için üretilen ağrı kesiciler bir nebze de olsa ağrının hafiflemesini sağlamaaktadır. Ancak, diş ağrısının gündüz de devam edeceği düşünülerek, ağrı olmasa bile ilk fırsatta diş hekimine gitmek gerekmektedir.
Çürüyen diş ağrısı için hekime başvurulduğunda eğer çürük daha yeni oluşmaya başlanmış ise kurtarmak adına dolgu işlemi uygulanabilir. Ancak ileri boyutlu çürüklerde en iyi çözüm çürük dişin ağızdan alınmasıdır. Eğer, alınmaz ise sinirlere kadar ulaşan çürük, hayati tehlike oluşturabilecek sonuçları da beraberinde getirebilir. 20 Yaş dişleri olarak ifade edilen dişler ağızda bulunan dişlerin yapısında değişiklik meydana getirmektedir. Diş çıkışı esnasında diğer dişleri itmekte, çıkamadığı durumlarda ise diş etlerinin arasında çıkış yolu bulmaktadır. Bu durum da ağızda apse oluşumunu tetiklemektedir. 20 Yaş diş ağrısını geçirmek için öncelikle abseden temizlenmesi gerekmektedir. Hekim tarafından önerilen antibiyotik tedavisinin ardından apseli diş temizlenir ve hasta çekim için hazır durumda olduğunda diş çekilerek 20 yaş ağrısı ortadan kaybolur. Diş ağrısının evde uygulanacak kulaktan dolma yöntemler ile geçmeyeceği unutulmamalıdır. Bu sebeple ister ağrı az, isterse şiddetli olsun yapılacak en doğru davranış en yakın sağlık kuruluşuna ulaşmaktır. Doktor tarafından reçete edilmemiş ilaçların kullanılmasından kaçınmak gerekmektedir. Sağlıklı dişler için ağız ve diş sağlığınıza önem vermeniz gerekmektedir.