Diş çürümesi neden olur, çürük diş ağrısına ne iyi gelir?

Diş çürümesi neden olur, çürük diş ağrısına ne iyi gelir?

Birçok kişinin hayatında çürük diş problemi ile mücadele ettiğini bilirsiniz. Ancak, tıbbi anlamda pek az kişi diş çürümesinin neden meydana geldiğini, çürüyen dişin verdiği ağrının nasıl geçeceğine ilişkin bilinçsizce birçok hata yapmaktadır.

DİŞ ÇÜRÜMESİNİN SEBEPLERİ NELERDİR?

Gerek küçük yaşlarda, gerekse yetişkinlik döneminde olabilen diş çürümelerinin sebepleri birçok farklı kaynağa dayanabilmektedir. Diş plakları zamanla dişlerde tahribata oluşmaktadır. Yeterli düzeyde diş temizliği yapamamak, tatlı gıda tüketiminde aşırıya kaçmak ağız içerisinde bakterilerin kolaylıkla yerleşip büyümelerine yol açmaktadır. Bakterilerin dişlerde yerleşik hayata geçmesinin ardından diş taşları belirmeye başlar. Önlem alınmadığı taktirde de dişlerde çürüme meydana gelir. Dişler çürüdükten sonra da halen daha tedavi yoluna gidilmez ise bu durumda da dişleri sarmalayan bakteri ve asitler dişin tüm yapısını ele geçirir. Adeta bir düşman kuşatması gibi düşünülebilir. Diş sinirlerine kadar ulaşan kuşatma sebebi ile diş ağrısı şikayetleri başlar.

ÇÜRÜYEN DİŞ NASIL ANLAŞILIR?

Diş çürükleri başlangıçta çok hissedilmese de günler geçtikçe artan ağrılar diş çürümesinin işaretçisi olabilir. Aniden başlayan diş ağrısı, sıcak ve soğuk yiyecek ve içecek tüketiminde oluşan diş hassasiyeti, dişlerde meydana gelen delik ve çürük görünümler, diş yüzeyinde beliren rengi kahverengi, siyah ya da beyaz olabilen renk değişiklikleri, yemek yerken, ısırma ve çiğneme esnasında oluşan ağrı, ağızda koku dişlerin çürüdüğünü gösteren önemli belirtiler arasındadır.

ÇÜRÜYEN DİŞ TEŞHİS VE TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Diş hekimine gitmek birçok insan için oldukça itici bir işlemdir. Ancak, ağız ve diş sağlığı için herhangi bir problem olmasa da sağlıklı her bireyin muhakkak diş hekimine yılda bir defa muayene olması gerekmektedir. Dişlerde başlayan şiddetli ağrılar bir türlü geçmek bitmiyor ise diş çürümelerinden şüphelenmek ve bunun için en kısa sürede diş hekimine muayene olmak gerekmektedir. Diş çürümelerinin teşhisi muayene esnasında diş hekimi tarafından yapılmaktadır. Bunun için steril diş hekimi cihazları ile hastanın diş kontrolü yapılmaktadır. Ancak, bazı durumlarda fiziki muayenede diş kökleri ve sinirleri tam anlamı ile muayeneden geçmediği için diş röntgenlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Hem fiziki muayene hem de röntgen sonuçlarını değerlendiren diş hekimleri hastanın muayene sonucuna göre bir tedavi süreci başlatırlar. Diş çürümelerinde dişlerde oluşan oyukların boyutu oldukça önemlidir. Yeni başlayan oyuklarda florür tedavisi uygulanabilmektedir. Bu tedavi şekli çürüğün başlama eğilimi olduğu dönemlerde hemen uygulanır ise diş eski sağlıklı yapısına kavuşturulabilir. Eğer dişteki çürük boyutu daha fazla ise bu durumda da hekim tarafından dolgu uygulaması ile diş kurtarılmaya çalışılmaktadır. Dolgu uygulaması için süreç geçmiş ise bu defa kaplama uygulaması ile dişler kurtarılmaya çalışılır. Ancak sinirlere kadar uzanan çürükler için durum biraz daha farklı ilerlemektedir. Tedavi sürecinde kanal tedavisi yoluna gidilmektedir. Diş hiç bir surette kurtarılamayacak gibi ise tek çare çürük dişin diğer dişlere de zarar vermesinin önüne geçmek adına çekilmesi şart olacaktır. Tamamıyla çürüyen diş eğer iltihap yapmış ise bu durumda hekim tarafından sunulan antibiyotik tedavisi ve ağrı kesiciler ile iltihabın bitmesi beklenir. İltihaplı bölge düzeldiğinde de çekim gerçekleştirilir.

DİŞ ÇÜRÜMESİNİN ÖNÜNE NASIL GEÇİLİR?

Ağız ve diş sağlığı daha küçük yaşlardan itibaren her bireyin dikkatli olması gereken bir işlemdir. Diş sağlığının kalbe kadar birçok organı etkilediğinin bilincinde olunmalıdır. Her gün düzenli diş fırçalamak, hekimler tarafından önerilen ağız bakım ürünlerini kullanmak, tatlı gıdalardan uzak durmak, sigara, alkol benzeri zararlı alışkanlıklardan uzak durmak, sağlıklı beslenmek, asitli içecek gruplarını hayatınızdan çıkarmak sureti ile diş çürümelerinin önüne geçmeniz mümkün olacaktır.