Diş fırçalamak koronavirüse karşı koruma sağlayabilir

Diş fırçalamak koronavirüse karşı koruma sağlayabilir

Profesör Martin Addy’e göre diş macunun bileşenlerinin antibakteriyel jeller ile aynı kimyasallara sahip oldukları göz önünde tutulduğunda, özellikle evden çıkmadan diş fırçalamak virüse karşı önlem almaya yardımcı oluyor.

Virüse Karşı Dişleri Fırçalamak Koruma Sağlıyor

İngiltere’de Bristol Üniversitesi’nde diş hekimliği profesörü olan Martin Addy’nin tüm dünyaya yayılan ve etkisini hızla devam ettirmekte olan koronavirüse karşı önemli bir açıklama yaptı. Addy, evden çıkmadan dişlerin fırçalanması ile birlikte koronavirüsün yayılımının azaltılacağını iddia etti. Ünlü gazete The Telegraph’a konuşan Addy, diş macunlarında bulunan maddelerin, el dezenfektanlarında aynı bileşenlere sahip olduğunu ve virüsün bu sayede ağız ve tükürük yoluyla bulaşmasının önüne geçebileceğini açıkladı.

Addy konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Diş macunu, önerilen el yıkama jellerinin içeriğinde bulunan aynı deterjanları içermektedir. Diş macununun temel amacı da ağızdaki zararlı bakterileri öldürmektir. Diş macunu bu bakımdan etki olarak üç ve beş saat arasında etkisini sürdürür ve böylece tükürükteki viral yükü ya da ağza girmiş olan virüslerin de neden olduğu enfeksiyonu azaltmaya yardımcı olur. Bu bakımdan iş, okul ya da alışveriş için evden çıkmak zorunda olanlar dişlerini mutlaka fırçalamalı. En ideali ise günlük diş fırçalama sıklığının arttırılması olabilir,” şeklinde konuştu.

 

Gargara da Etkili Olabilir

Profesör Addy aynı zamanda herkesin sağlıklı bir ağız yapısına kavuşmak için günde en az iki kez dişlerini fırçalamaları gerektiğini ancak özellikle yaşlıların bunu yapmadıklarının da altını çizdi. Çoğu yaşlının takma diş kullandığı için dişlerine gereken özeni göstermediklerini belirten Addy, böylesi bir durumda da takma dişlerin fırçalanmasının biriken bakterilerin giderilmesi için yarar sağlayacağını da açıkladı.

Aynı zamanda Addy, virüse karşı korunmak amacıyla öne sürülen gargara fikrini de değerlendirdi. Gargaranın içinde bulunan antiviral etkiler sayesinde virüse karşı gargaranın da koruma sağlayabileceğini belirtti. Ancak Kore Üniversitesi’ndeki araştırmalar gargara kullanımının virüse kalıcı bir çözüm olmadığını ve gargaranın etkisinin geçtikten sonra yuvalanmış bakterilerin yine koronavirüse sebep olduğunu ortaya koymuştu.