Diyabet Hastaları Oruç Tutabilir mi?

Diyabet Hastaları Oruç Tutabilir mi?

Diyabet hastası olan kişiler uzun süre açlığa dayanamayacakları için ramazanda oruç tutarsam ne olur sorusunu oldukça çok sormaktadırlar.

Diyabet hastalığı (şeker hastalığı); insanların arasında genellikle diyabet hastalığı olarak bilinen Diabetes Mellitus genel anlamda kandaki şeker seviyesinin normallerin üstünde olup  şeker içermemesi gerekmekte olan idrarda şekere rastlanması hastalığı olmaktadır. Diyabet hastaları ramazanda oruç tutabilir mi? Tutarsa ne olur? Sorusu oldukça çok sorulan bir soru olup insanlar tarafından çok araştırılmaktadır.

Diyabet hastalığı; günümüzde oldukça çok fazla görülmekte ve ciddi bir hastalık olmaktadır. Diyabet hastası olan bir kişi uzun süre açlığa asla dayanamaz. Çünkü bunun  sebebi vücuttaki kan şeker seviyesinin yükselmesi yada düşmesinden dolayı olmaktadır. Bu hastalık oldukça tehlike olmasından dolayı uzman bir doktor tarafından hastaların takibi yapılarak kontrollü bir şekilde takip edilmesi gerekmektedir.

Diyabet hastalığı olan kişilerin üç ana iki yada üç öğün ara öğün şeklinde beslenmesi gerekmektedir. Oruç tutan  diyabet hastası; gün içinde çok uzun süre açlık yaşadığı için iftar ve sahur da yediği yemekler sayesinde  vücuduna çok fazla şeker girmektedir. Vücuda şekerin girmesi ile şeker seviyesinin normal seviyenin  çok üzerine çıkmasına sebep olmaktadır. Vücuttaki tokluk kan şekeri bu kadar yüksek seviyede olursa kalp hastalıklarına sebep olmakta ve riskini çok artırmaktadır.

Diyabet Hastaları İlaç Miktarları Ayarlanarak Oruç Tutabilir

Diyabet hastaları ilaç miktarları ayarlanarak oruç tutabilirler. Diyabet hastaları iki gruba ayrılmaktadırlar. Birinci grup hastalar; çok az miktarda ilaç kullanmakta olan ve kan şekeri kontrol altında olup ve başka bir rahatsızlığı olmayan hasta grubudur. Bu grup hastaların ilaç miktarları doktorları tarafındana ayarlanarak oruçlarını tutabilirler. Bu hastalar en fazla 1-2 tane ilaç kullanmaktadırlar. Bu hastalarımız doktorlarının verdiği programa göre ilaçlarını iftar ve sahura göre ayarlayıp içebilirler. O yüzden herhangi bir sıkıntı olmayacağından dolayı oruç tutabilirler.

İkinci grup hastaları; insülin ile beraber şekeri düşüren ilaçlar kullananlardır. Bu gruptaki hastalarda insülin iftarın hemen arkasından uygulanıp sahurda ise hipoglisemiye yol açmayan ilaç tedavisi eklenerek oruç tutmaları sağlanabilmektedir. Bu hastalar; insülin kullanımı yaptıkları için muhakkak hipoglisemi tehlikesi olduğundan kan şekerleri çok yakın takibe alınmalı ve yapılmalıdır.