Diz ve eklemlerdeki çıtırtı neden oluyor, ne anlama geliyor

Diz ve eklemlerdeki çıtırtı neden oluyor, ne anlama geliyor

Bazı durumlarda diz ve eklemlerden çıtırtı gelmesi sonucunda pek çok insan dizlerinde ya da eklemlerinde çeşitli sorunların olduğunu düşünebilmektedir. Diz ve eklemlerden gelen çıtırtının bu yüzden ne anlama geldiğinin öğrenilmesi gerekmektedir.

Dizdeki Çıtırtı Neden Gelir?

Günlük yaşamda bazı durumlarda diz ve eklemlerden çıtırtı gelmektedir. Bunun yaşanması halinde ise pek çok kişi tedirgin olabilmektedir. Bu çıtırtıların gelmesi için ise herhangi bir yaş sınırlaması olmadığı için her yaştaki insan tarafından çıtırtı görülebilmektedir. Çoğunlukla endişeye yol açmasına rağmen endişe duyulmaya sebep olacak ciddi bir durum değildir. Fakat önemli sorunlara yol açamaması açından yine çıtırtı sesleri yakından takip edilmelidir.

Eklemler hareketli oldukları için günlük yaşamda pek çok fizyolojik etkilere maruz kalırlar. Özellikle vücut ağırlığının büyük bir kısmını ve daha fazlasını taşımak ile sorumlu olan dizlerin hareket edebilmek için son derece önemli görevleri bulunmaktadır. Bu bakımdan diz kapağından ses gelmesi uyluk kaslarının güçsüz kalması ile ilgilidir. Yeteri düzeyde dizinin üzerine basılmaması ya da kemiğin yuvaya girip çıkması halinde bu ses oluşmaktadır. Güçlü bir kas olan uyluk kaslarının en önemli görevi ise düz pozisyonda olunduğunda diz kapağını yuvasında tutmaktır. Eğer kas yeteri kadar güçlü değilse diz kapağı düzgün şekilde yuvasına girmez ve ses ortaya çıkar.

Eklemlerdeki Çıtırtı Acı Verir mi?

Eklemlerdeki çıtırtı acı vermesi halinde doktora görünmek gerekmektedir. Diğer durumlarda ise eklemlerden gelen çıtırtı sesleri herhangi bir acıya sebep olmazlar. Özellikle eğilip kalkma işlemleri sırasında çıtlama sesleri sık görülür ve bu durumlar sorunlara yol açmazlar. Fakat kas zayıflaması ileri bir safhaya ulaşırsa, bu durumda çıtlama sesi ile birlikte ağrı da görülebilmektedir. Bu bakımdan böylesi hallerde mutlaka doktora görülmek gerekmektedir.

Eklemlerde Çıtlama En Sık Kimlerde Görülür?

Eklemlerde çıtlama görülen kimseler genelde şu kesimlerden olmaktadır;

Az su tüketen,

Şeker hastaları,

Kireçlenme ya da benzeri kas ve eklem rahatsızlığı olanlar,

Aşırı ağırlık ile spor yapan kimseler,

Kalsiyum eksikliği olan kimseler,

50 yaş ve üzeri olan kimseler

Yaygın olarak kas ve eklemlerde çıtlama sesi ile karşılaşmaktadırlar.