Doğum kontrol hapı kullanımı hakkında bilinmesi gerekenler

Doğum kontrol hapı kullanımı hakkında bilinmesi gerekenler

Doğum kontrol hapı kullanarak gebelikten korunmak isteyenlerin merak ettiği konulardan doğum kontrol hapının ne anlama geldiği, nasıl kullanıldığı avantaj ve dezavantajlarını sizler için derledik.

Henüz gebeliğe hazır olunmadığı durumlarda en çok başvurulan korunma yöntemi doğum kontrol hapları olmaktadır. 1960 yılından günümüze kadar bu yöntemle gebelikten korunan kadınların sayısı milyonları geçmektedir. İstenilmeyen gebeliğin oluşmaması adına önemli bir rol üstlenen doğum kontrol hapları bilinçli ve doğru kullanıldığında başarı oranı yüksektir. Ancak, %100 koruma sağlamadığını da özellikle belirtmekte yarar bulunmaktadır.

DOĞUM KONTROL HAPI NEDİR?

Hamileliğin meydana gelmesi için yumurta hücresi ile sperm hücresinin bir araya gelmesi ve döllenmenin meydana gelmesi gerekmektedir. Ancak, çoğu zaman gerek iş yaşamı, gerekse erken yaşta yapılan evliliklerde gebelik ertelenmek istenmektedir. Bu gibi durumlarda korunma yöntemleri devreye girmektedir. Doğum kontrol hapı en sık başvurulan ve koruma oranı oldukça yüksek olan bir yöntemdir. Doğum kontrolünde tercih edilen bu yöntemde kullanılan hapların içeriğinde yer alan östrojen ve progesteron hormonları yumurtlamanın gerçekleşmesine engel olarak spermlerin yumurta hücresi ile karşılaşmasının önüne geçmektedir. Bu sayede istenmeyen bir gebelik durumu ile büyük oranda karşılaşılmamaktadır. Gebeliğin istendiği durumlarda ise ilaç bırakılarak tekrar yumurtlamanın olması sağlanır. Doğum kontrol hapları sadece gebeliği önlemek ile görevli ilaçlar değildir. Özellikle kadın hastalıkları ve doğum uzmanına adet düzensizliği gibi durumlarda başvuranlara da önerilen haplardır. Doğum kontrol haplarının kullanımı hakkında özet bilgileri de ayrıca yazımızın devamında bulabilirsiniz.

DOĞUM KONTROL HAPI NASIL KULLANILIR?

Öncelikle belirtmek gerekirse doğum kontrol haplarını hekime danışmadan kullanmamalısınız. Hekim tarafından yapılan muayene neticesinde uygun görüldüğü takdirde kullanmanız daha doğru olacaktır. Doğum kontrol haplarının içerisinde 21 veya 28 adet tablet bulunmaktadır. Kutu içeriğinde bulunan haplar her gün aynı saatte alınmak sureti ile kutu bitene kadar kullanılmalı, bittikten sonra bir hafta kullanıma ara verilmelidir. Eğer ara verilen bir hafta içerisinde adet gerçekleşmemiş ise öncelikle gebelik testi yaptırılmalıdır. İlacın kullanımına adetin ilk günü başlanmalıdır. Kullanıma başlanan ilk günün ilk adet gününüz olmasına dikkat etmelisiniz. Kutu içeriğinde bulunan hap sayısı farklı ise kullanımı konusunda kesinlikle hekiminizin önerilerini dinlemelisiniz. Bazı bitkisel ilaçlar ve bitki çayları doğum kontrol hapı ile birlikte alındığında koruma oranı düşecektir. Bu durumda da istenmeyen bir gebelik oluşabilmektedir.

DOĞUM KONTROL HAPININ AVANTAJ VE DEZAVANTAJLARI

Kullanılan her ilaçta olduğu gibi doğum kontrol haplarında da avantaj ve dezavantajların sizi beklediğini unutmamalısınız. Öncelikle avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

İlaç kullanımı bırakıldıktan sonra hamile kalınabilir,

Adet döneminde oluşan ağrıyı önleyebilir,

Dış gebelik oluşma riskini azaltabilir,

Yumurtalık kistlerinde etkilidir,

Şiddetli kanamayı düzenler,

Rahim kanseri riskini azaltır,

Adet tarihini öne almak veya ileri atmak için kullanılabilir.

Dezavantajları ise;

Kilo alma,

Cinsel istekte azalma,

Duygu durumunda değişiklikler,

Meme hassasiyeti,

Baş ağrısı,

Ara kanama riski,

Mide bulantısı,

Cinsel hastalıklardan korumama,

Pıhtı oluşumu riski

Gebelik şüphesi olanlar, kalp damar hastaları, diyabet hastaları, karaciğer hastaları, hipertansiyon hastaları bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanının görüşü olmadan kesinlikle doğum kontrol haplarından uzak durmalıdırlar. Doğum kontrol hapını kullanmaya başlamak için doktor kontrolünden geçmelisiniz. Eğer hekim tarafından uygun görülmeyen bir durum var ise doğum kontrol hapını kullanmaktan vazgeçmelisiniz. Ayrıca eğer yakın dönemde bir gebelik planlaması içerisinde iseniz önceliğiniz yin kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından muayeneden geçmek olmalıdır.