Dudak çatlaması nasıl geçer? Dudak neden çatlar?

Dudak çatlaması nasıl geçer? Dudak neden çatlar?

Genellikle kış mevsiminde daha çok soğuk havalarda rastlanan dudak çatlamaları çeşitli sebeplerden kaynaklanıyor olabilir, havadaki nem oranının azalarak cildimizin kurumasına ve dudak çatlamasına neden olabilir.

Dudak çatlaması birçok kişinin ciddi sorunlarından biridir. Çatlayıp kuruyan dudaklar, kanamayla sonuçlanır. Bu da hem estetik açıdan hem de cilt sorunu açısından birçok probleme neden olur. Sürekli kanayan dudakların daha doğal ve sağlıklı görünmesi için en uygun tedavi yöntemleri dudak bakımı uygulamalarıdır. Bu uygulamaların gerçekleşmesi için dudak şekline göre çalışmaların yapılması son derece önemlidir. 

Dudaklarınız kuruysa nemlendirmeniz gerekecek, bir süre mat rujlardan uzak durmanız uygun bir karar olacaktır. Genelde soğuk ve kuruluktan kaynaklanan bu sorunlar, birçok nedenden kaynaklanabilir.

Dudaklar Neden Çatlar?

Dudak çatlamasının en önemli nedenleri arasında kuruluk gelmektedir. Su içmemek, dudakları sürekli yalamak, ağzı açık uyumak dudak çatlamalarına neden olabilir. Ayrıca yüksek A vitamini içeren ilaçlar kullanmak da dudakların çatlamasına neden olur. Dudaklar neden çatlar ve nasıl bu çatlaklar giderilir merak ediyorsanız, A, B2 ve B3 eksikliğinden kaynaklanan sorunlar da yaşıyor olabilirsiniz. Şeker ve bazı kan hastalıkları, sedef hastalığı ve tiroid yetmezliği gibi sorunlar dudaklarda çatlama ve yaralara neden olabilir.

İyileşmeyen dudak çatlamaları söz konusu olduğunda da birçok sıkıntı yaşanabilir. Bu durumda da hemen bir hekime danışarak altta yatan nedeni açığa çıkarabilirsiniz. Dudakları sürekli ısırmak ve emmek de birçok soruna neden olabilir. Bu yüzden soğuk kompres ve nemlendirme uygulamaları sonuç verecektir. Ancak kanamalı ve ağır vakalarda mutlaka bir uzmana danışmalısınız.

Dudak Çatlağı Nasıl Geçer?

Dudak peelingi ve nemlendirici uygulamaları en kolay tedavi yöntemlerinden biridir. İyileşmenin hızlanması için dudak yenileyici kremler kullanılabilir. Yanlış kozmetik malzemelerin kullanılmaması, vücudun susuz kalmaması ve günde en az 2 litre su tüketilmesi halinde dudak çatlaklarının düzelmesi söz konusu olabilir.

Şekerden yapılan basit dudak peelingleri bile dudaklarınızın yenilenmesine yardımcı olacaktır. Onarıcı kremler ve Bepanthene gibi ürünler kullanarak dudaklarınızın daha hızlı iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Geçmeyen dudak yaralarının iyileşmesi için başka hastalıklardan kurtulmak gerekir. Bunların tespit edilmesi için mutlaka bir uzmandan yardım alabilirsiniz.