Dudakta çıkan uçuğu ne kurutur? Uçuk nasıl geçer, ne iyi gelir?

Dudakta çıkan uçuğu ne kurutur? Uçuk nasıl geçer, ne iyi gelir?

Birçok insanda görülebilen uçuk hangi durumlarda yaşanır, genel olarak dudaklarda görülen uçuk, dilde, diş etlerinde ya da yanak içlerinde meydana gelebilmektedir.

Uçuk meydana gelen kişilerin en çok merak ettiği soruların başında uçuk neden oluşur sorusudur. Bunun yanında uçuğa ne iyi gelir sorusu da merak edilenler arasındadır.

Dudakta Oluşan Uçuk Nasıl Geçer?
Dudakta oluşan uçuk nasıl geçer sorusu en çok merak edilen sorulardan biridir. Bunun en iyi kullanılabilecek yöntem uygun krem kullanılmasıdır. Kabuk bağladığı süre içinde bulaşıcı özelliğini kaybetmektedir. Ancak iltihap akması esnasında uçuk kolayca bulaşabilmektedir.

Uçuğa Ne İyi Gelir?
Uçuğa ne iyi gelir sorusunun çeşitli yolları bulunmaktadır. Evde dudak uçuklamasına iyi gelen bitkiler şunlardır.
Sarımsak: doğal bir antibiyotik olan sarımsak ortadan ikiye bölünerek günde 3 ile 4 kez sürülebilir.
Ceviz: yeşil olan ceviz kabuklarının ezilmesi ve krem haline getirilmesi sonucunda uçuğa sürülmelidir.
Nane Yağı: en etkili tedavi yöntemlerinden biridir. Kaşıntı ve yaralara iyi gelmektedir. Acı hissi ve yanmayı ortadan kaldırır.
Sirke: Mikrop öldürücüdür. Uygulandığı bölgeye hemen etki eder. Uçuğun etkisini yok eder. Bal ile karıştırılarak da kullanılabilir. Pamuk ile yaranın olduğu bölgeye hafifçe sürülmesi yeterli olacaktır.
Süt: en doğal tedavi yöntemlerinden biridir. soğuk süt bir beze ya da pamuğa sürülür. Sonrasında aranın olduğu bölgeye uygulanır.
ALoe Vera ve Domates: öncelikle yaranın olduğu bölgeye domates sürülür. Domates sürmedeki amaç hijyenik bir alan oluşturmaktır. Sonrasında domates sürülen alana aloe vera jeli sürülür. Uçuğun geçmesi böylece engellenmiş olur.
Kantaron Yağı: kantaron yağı özellikle yanık ve yara izleri için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bunun yanında uçukların iyileşmesi için de kullanılır. Uçuğun hızlı bir şekilde geçmesi için kantaron yağı kullanılabilir. Günde 2 ile 3 kez uygulanması uçuk için uygun olacaktır.
Isırgan Otu: ısırgan otu da uçuk için uygulanan bir tedavi şekli olarak karşımıza çıkmaktadır. İyice ezildikten sonra krem kıvamına geldiğinde uçuk olan bölgeye sürülebilir.