Dünya Sağlık Örgütü Türkiye'nin test politikasını övdü

Dünya Sağlık Örgütü Türkiye'nin test politikasını övdü

Dünya Sağlık Ofisi’nin Avrupa Bölge Ofisi tarafından Türkiye’nin koronavirüs yayılım riskini azaltma stratejisine dönük olarak övgü geldi. Ofisten yapılan yazılı açıklamada “Türkiye tüm Covid-19 vakalarını izole etmektedir,” denildi.

Türkiye’ye Övgü Geldi
Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamada Türkiye’nin koronavirüs ile mücadelesi takdir gördü. Açıklamada “Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Ofisi, Türkiye’nin semptom göstermeyen kişilerin de dahil edildiği, tarama testlerinin yapılması amacıyla Nisan ayında günlük test kapasitesini Ağustos ayından itibaren üç katına çıkarmış olmasını ve virüsün yayılmasını önleme alanında izlediği politikayı takdire şayan bulmaktadır. Bu bakımdan herhangi bir belirti göstermeyen kimseler de dahil olarak sağlık sisteminin daha fazla kişiye ulaşabilmesi de mümkün olmaktadır. Risk altında olan bireyler, şüpheli ve olası vakalar ve ayrıca teyit edilen vakaların da yakın temaslıları da test açısından öncelikli tutulmaktadır,” ifadelerine yer verildi.

 

Fahrettin Koca’dan Teşekkür
Açıklamada ayrıca test yapılıyor olmasının virüsün hangi kimselere bulaştığının daha net anlaşılmasını ve bu bakımdan da virüsün kontrol altında tutulmasının da gerekli bir önlem olduğu belirtildi. Bu konuda şu ifadelere yer verildi: “Türkiye, semptom göstermekte olan ya da göstermeyen tüm koronavirüs pozitif vakalarını izole etmektedir. Bu yaklaşım bulaşma zincirinin kırılması için ön koşul olmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü aynı şekilde konuyla ilgili olarak DSÖ rehberi çerçevesinde veri toplama ve ayrıca salgına yanıt önlemlerinin uyumlu hale getirilmesine dönük çağrılarını sürdürmektedir. DSÖ, raporlama ve veri toplama sistemlerinin güçlü hale getirilmesi ve geliştirilmesi için Türkiye’nin de dahil olduğu tüm üye ülkeleri düzenli olarak istişarelere davet etmektedir,” deniledi.

 

Öte yandan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yapılan açıklama sonrasında Dünya Sağlık Örgütü’ne teşekkür etti. Paylaştığı açıklamasında “DSÖ bugün virüsün yayılmasını önleme stratejimizi takdir etti, teşekkürler,” dedi.