Ertesi gün hapı nasıl kullanılır?

Ertesi gün hapı nasıl kullanılır?

Doğum kontrol yöntemi olarak sürekli kullanılmaması gereken ertesi gün hapları nasıl kullanılır, gebelikten korur mu, yan etkileri ve zararları var mıdır? Gibi en çok merak edilen soruları sizler için cevapladık.

ERTESİ GÜN HAPI NASIL KULLANILIR?
Ertesi gün hapı, istenmeyen gebeliklerin oluşmasını engellemek amacı ile üretilmiş, yüksek oranda progesteron hormonuna sahip bir tür koruyucudur. Ancak, sürekli olarak ertesi gün hapı ile gebelikten korunmak mümkün değildir. Acil durumlarda, kondom yırtılması, cinsel istismar gibi durumlarda acil olarak olası bir gebeliğin önlenmesi amacı ile kullanılmalıdır. Çiftlerden biri ya da her ikisi de normal korunma yöntemlerini tercih etmelidir. Korunma yöntemlerini de ancak bir hekim gözetiminde kullanmalıdırlar. Ertesi gün hapı bir doğum kontrol hapı gibi her gün alınmamalıdır. İlaç içeriğinde de bulunan kullanımı ilacın maksimum 72 saat içerisinde alınması yönündedir. Koruyuculuğun en üst düzeyde olduğu saat dilimi ise cinsel ilişkiden sonraki ilk 12 saattir. İlaca bu ismin verilmesi de bundan ileri gelmektedir. Adet döngüsü içerisinde istenmeyen bir gebeliğe yol açacak bir cinsel ilişki sonrasında istenilen günde kullanılmasında sakınca yoktur. Ertesi gün haplarının eczaneler dışında herhangi bir yerden temin edilmemesi gerekir. İlacı eczacınızdan temin etmeniz sağlığınız açısından oluşabilecek tehlikeleri ortadan kaldıracaktır. Özellikle internet siteleri üzerinden satılan ürünleri kullanmamalısınız. Sonucu hayati tehlike oluşturabilir. İlacı bol su ile tüketmeye özen göstermenizi tavsiye ederiz.

 

ERTESİ GÜN HAPI GEBELİKTEN KORUR MU?

 

Ertesi gün hapının gebelikten kesin olarak koruyup korumadığı en çok merak edilen konular arasındadır. Kullanıcıların büyük bir bölümü ilk regl olayı meydana gelene kadar hamilelik şüphesi taşır. Ancak, şu bir gerçek ki gün hapı doğru kullanıldığı taktirde istenmeyen gebeliğin önlenmesini sağlamaktadır. Şunu da ayrıca belirtmek gerekir ki %100 bir koruyuculuğu bulunmamaktadır. İlacın içeriğinde yer alan progesteron spermlerin yumurtayı döllemesini zorlaştırır. Döllenmiş bir yumurta olsa bile onun rahim duvarında tutunmasına engel olarak gebeliğin oluşmasını engeller. Planan bir gebelik zamanınız var ise kesinlikle süreklilik arz eden korunma yöntemlerini tercih etmelisiniz. İçeriğindeki yoğun hormonlar sebebi ile hormon dengenizin bozulmaması adına sürekli olarak ertesi gün hapını kullanmamalısınız.

 

ERTESİ GÜN HAPININ ZARARLARI

 

Kullandığımız basit bir ağrı kesicinin bile vücudumuza olan birçok yan etkisi vardır. Bu yan etkileri ertesi gün hapının ambalaj içeriğinde bulabileceğiniz gibi eczacınıza da danışabilirsiniz. Kullanıcılar tarafından belirtilen ve ilaç içeriğinde de yer alan yan etkileri ve zararları, meme hassasiyeti, baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, şişkinlik, lekelenme, karın ağrısıdır. Bir adet döngüsü içerisinde sadece bir kez kullanılmalıdır. Regl döneminin gecikmesi gibi durumlara yol açmaz. İlaç içeriğinde bir adet tablet bulunmaktadır. Bu bir adet tabletin işe yaramayacağını düşünerek iki kutu yani iki tablet alınmamalıdır.

 

ERTESİ GÜN HAPINI KİMLER KULLANAMAZ?

 

Ertesi gün hapı kullanılması gereken durumlarda şu hususlarda dikkatli olunmalıdır. Eğer hamilelik veya hamilelik şüphesi var ise, anne emzirme döneminde ise ertesi gün hapını kullanmamalıdır. Anne sütüne kolaylıkla geçen ilaç bebeğe zarar vereceği unutulmamalıdır. İlaç kullanılmak durumunda ise bebeğin sütten kesilmesi en doğru davranış olacaktır. Ertesi gün hapları cinsel yollarla bulaşan hastalıklara karşı bir koruma sağlamamaktadır. Tek amacı istenmeyen gebeliklerin önlenmesidir. Bu sebeple cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için diğer gebelikten korunma yöntemlerinin tercih edilmesi gerekmektedir.