Gaz sancısı nasıl geçer, gaz sancısına ne iyi gelir?

Gaz sancısı nasıl geçer, gaz sancısına ne iyi gelir?

Gaz sancısının ne olduğu, nasıl meydana geldiği, gaz sancının belirtileri ile birlikte teşhis ve tedavi yöntemleri hakkındaki detaylı bilgileri yazımızın ilerleyen bölümlerinde derledik.

GAZ SANCISI NEDİR?

Bağırsaklarda biriken gazın dışarı atılamamasından kaynaklanan şiddetli ağrı gaz sancısı olarak tabir edilir. Yetişkinlerde, bebek ve çocuklarda bu durum kendini farklı gösterebilir. İster yetişkinlerde isterse bebek ve çocuk grubunda olsun gaz sancısı bağırsaklarda biriken gazın miktarı ile doğru orantılı olarak şiddetlenir. Günlük tüketilen besinler gaz sancısının meydana gelmesinde oldukça etkilidir. Beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi, daha fazla hareketli bir hayat gaz sancısı problemlerinde çözüm olabilir. Bebeklerin gaz sancısı çektiğini ayaklarını karnına doğru çekmesi, yumruklarını sıkması ve nedensiz şiddetle ağlamalarından anlamak mümkündür. Yetişkinler bu durumu zaten hissetmektedirler. Bebek ve çocuklarda görülen gaz sancıları için çocuk doktorlarına müracat edilebilir. Böyle bir tablo ile karşı karşıya kalındığında genel olarak ebeveynler oldukça telaşa kapılmaktadırlar. Telaşlanmadan, sakin bir şekilde çocuk doktoruna çocuğunuzu götürmeniz halinde gerekli çözüm hekim tarafından sağlanacaktır.

 

GAZ SANCISI BELİRTİLERİ

Bazen çekilen şiddetli ağrıların sebeplerini bilmekte zorlanırız. Ancak hangi ağrı hangi belirtiler ile ortaya çıkıyor bunu bilirsek bu sefer de nasıl çözüm üreteceğimiz hususuda bilgi sahibi oluruz. Eğer gaz sancısı çekiyorsanız gaz çıkarabilirsiniz ancak oldukça güç olur, karın ağrısı, karında şişlik, karın ağrısına eşlik eden kramplar, geğirme hemen hemen gaz sancısı problemine maruz kalan bireylerde meydana çıkan ortak belirtilerdir. Bebeklerde de aynı şikayetler olsa da bebek bu durumu sadece ağlayarak anlatabilmektedir. Devam eden ve kesilmeyen ağlama nöbetlerinde anne ve babaların öncelikle sakin olmalarında yarar bulunmaktadır. Dayanılamayacak derecedeki gaz sancılarında doktor kontrolünden geçilmesinde fayda bulunmaktadır. Gaz sancısının oluşmasında en etkili sebepler, gün içinde tüketilen gıdalar, hareketsizlik, beslenme esnasında hava yutma, son tüketim tarihi geçmiş gıdaların tüketilmesi, fazla lifli gıda tüketilmesi, besinlerin çiğnenmemesi, sindirim sistemi problemleri, yağlı ve baharatlı yiyecekler, süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi, alkol ve sigara gibi alışkanlıklar, karın ve ayakların üşütülmesi olarak sayılabilir.

 

GAZ SANCISI TEŞHİS VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Gaz sancısı şikayeti ile gidilen hekimler öncelikli olarak fiziki muayene ile durumu teşhis etmeye çalışırlar. Ancak durum anlamı ile fiziki muayene neticesinde teşhis edilemiyor ise bu defa da idrar ve dışkı tahliline başvurulmaktadır. Tüm tetkikler incelendikten sonra konulan teşhis ile birlikte tedavi süreci başlar. Yetişkinlerdeki tedavi ile bebek ve çocukların tedavisi aynı değildir. Eğer hekim tarafından uygun görülür ise bebek ve çocuklara ilaç verilerek sorunun çözüme kavuşması sağlanabilir. Ancak basit bir gaz sancısı için bebek ve çocuklar hareket ettirilmeli, karın ve sırt bölgesine seytinyağ ile masaj yapılması yöntemleri ile de gaz çıkarmasına sancının tedavi edilmesine olanak sağlanmış olur. Yetişkinlerde de hareket oldukça önemlidir. Kişi hareket ettirilir, ancak hareket ile gaz sancısı sonlanmıyor ise doktor tarafından yazılan reçetede yer alan ilaçların kullanılması sağlanmalıdır. Uzun bir sancıdan sonra alınan ilaçlar ile rahatlama sağlanacak ve yetişkinler tarafından çekilen huzursuzluk da son bulacaktır. İster bebek ve çocuk olsun, isterseniz de yetişkin olun, önceliğiniz her zaman hekim kontrolü olmalıdır. Komşuda bulunan ilaçlara başvurmak yerine sağlık kuruluşlarına başvurarak sorunlarınıza daha doğru çözümler bulabilirsiniz.